Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumartesi notları

Cumartesi notları

Cumartesi, 22 Ocak, 2022 - 11:00

İngiltere Kraliçesi'nin (2. Elizabeth) 1953'te -yani 69 yıl önce- taç giyme töreni sırasında, Kral Abdülaziz törene davet edilmiş ve bunun üzerine o zamanın prensi, oğlu Kral Fahd bin Abdülaziz onu temsil etmişti.

Törene katıldığı sırada Prens Fahd sandalyelerdeki oturma sırasının Japonya Veliaht Prensi'ninkinden önde olduğunu fark etti. Aldığı terbiyeden ötürü sandalyeleri aralarında değiştirmek istedi. Veliaht Prens, bu davranışı Prens Fahd'ın inceliği olarak yorumladı. Veliaht Prens ülkesine döndüğünde olup bitenleri imparatora anlattı. İmparator duyduklarından memnun oldu ve herhangi bir yeni veliaht prensin ilk ziyaretinin Suudi Arabistan Krallığı'na olması yönünde derhal emir verdi.

O zamandan beri bu emir ve gelenek uygulanıyor. Bu ay, Prens Akişino Japonya'nın Veliaht Prensi olarak atandı ve her zaman olduğu gibi yeni veliaht prensin ilk ziyareti Suudi Arabistan'a olacak. Bir kadının veliaht olmasını kabul etmeyen Japon gelenekleri olmasaydı, imparatorun 18 yaşında gençliğinin baharındaki güzel kızı Prenses Aiko bu göreve atanacaktı. Ne yazık ki onun ziyaretinden mahrum kaldık.

***

Daha önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçiren İngilizler, üzerlerinde deneyler yapılması için gönüllü oldular. Bağışıklık tepkilerini incelemek amacıyla tekrar tekrar Kovid-19’a maruz bırakıldılar. Gönüllülerin virüse maruz kalma sayıları değişiyor. Ortalamayı kıran 50’li yaşlarındaki bir adam oldu. Adam son nefesini verirken etrafındakiler dokuzuncu kez pazısına iğne batırıyorlardı.

Tıpkı düşünmeden ve idrak etmeden hareket eden ahvac kavminin yaptığı gibi yersiz gönüllülük hamasetine yazıklar olsun. Diğer dünyaya irtihal edenin arkasından ‘özensiz’ konuşmak istemiyorum ama keşke biraz ağır başlı olsaydı ve bu nasihati alaya almasaydı.

***

Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Fıkıh Profesörü Dr. Saad el-Hilali, halkı su tasarrufuna teşvik etmek amacıyla abdest alırken Alemlerin Rabbi’nin haram kıldığı israftan kaçınmak için ıslak mendil kullanmak istediğini açıklaması büyük tartışmalara yol açtı. Bu isteği amacını karşılıyor. Nokta.

Seyahatlerim sırasında Krallığın havaalanlarında en çok gördüğüm şey namaz vakti yolcular abdest almak için akın ettiklerinde ayaklarına mesh vermemeleriydi -yüce Allah mest üzerine mesh etmeye izin verdiği için-. Ayaklarını yüksek lavabolara çıkarmakta ısrar ediyorlar ve içlerinden biri acıdan neredeyse kıvranıyordu. Hatta bazıları düşüp lavaboları kırdı.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya