Meşal Sudeyri
TT

Cumartesi notları

Eşsiz bir tıbbi olayla Nepalli bir göz doktoru, hızlı ve son derece başarılı ameliyatlar gerçekleştirerek Asya ve Afrika'daki 100 bin yoksul insana görme yeteneğini yeniden kazandırdı. Bu bilimsel başarının 60 yaşındaki sahibi Sanduk Ruit, tedavisinde önceliğin Asya ve Afrika kıtalarındaki yoksullara verilmesi gerektiğine karar verdi.

Doktor, en fazla sayıda yoksul insanın tedavisini karşılayacak tıbbi hizmetlerin bulunmadığı bölgelerde çalışıyor ve Dr. Ruit'in yardımları bununla bitmiyor. Beillions Rising yardım kuruluşunun resmî web sitesine göre, kendisi aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki pek çok doktora körlerin yeniden görmesini sağlayacak bilimsel yöntemini de öğretiyor.

***

Moritanyalı Malule Bint Süleyman, daha önce köleleştirilmiş insanların çocukları ve torunları olan Haratinlerin haklarını savunma mücadelesine başladı. 2006 yılında ülkesinin parlamentosuna seçilen ilk Haratin kadınlardan biriydi ve 2013 yılında yeniden seçildi.

Moritanya'da Haratinlerin haklarını savunan ilk hareketlerden biri olarak kabul edilen ve uzun mücadelesine ek olarak (Özgürlük Hareketi) metaforu olan Serbest Hareket'e atandı. Malule aynı zamanda hapishane mahkumlarının durumunu iyileştirmeye yönelik aktivizmiyle de tanınıyordu. Geçmişte Haratinleri köleleştiren, bazıları hala onları küçümseyen ve geçmişleriyle alay eden birçok vatandaşın vicdanına yön vermede büyük rol oynadı.

***

Biri bana 1994 doğumlu Holstein cinsi bir öküz olan Joko Bisen'in öldüğünden bahsetti. Kendisinden alınan 1,7 milyon doz sperm, dünya çapında 60'tan fazla ülkeye ihraç edildi. Yaşamı boyunca sahipleri yaklaşık 16 milyon euro, bir milyondan fazla dana ve 400 bin süt ineği kazandı.

Sonra etkilenmiş ve şaşırmış bir halde sözlerine devam etti: “Bazı insanlara öküz dediğimde küsüyorlar. Şu başarılarına baksınlar, sonra küssünler yanılmıyor muyum?”

Ben de ona sakin bir tavırla cevap verdim: "Hayır, yanılmıyorsun. Ben de senin gibiyim, küsmem."

***

İmam Ali bin Ebi Talib şöyle dedi: “Oğlum, bir aptalla arkadaşlık etmekten sakın çünkü o sana fayda sağlamak isterken sana zarar verir. Cimriyle arkadaşlık etmekten sakın, çünkü o, en çok ihtiyacın olan şeyi senden uzak tutar. Ahlaksızla arkadaşlık etmekten sakın, çünkü o seni önemsiz bir şey karşılığında satar. Yalancıyla dostluk kurmaktan sakın; zira o, uzağı sana yaklaştıran, yakını senden uzaklaştıran bir serap gibidir.”

Okuyucudan kendisine yöneltilen bu tavsiyeyi dikkate almasını rica ediyorum, eğer uygularsa kazanan kendisidir, görmezden gelirse onun hatası olur – ben suç kabul etmiyorum.