Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Filistinliler El Salvador'da da kazanıyor

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Arap geleneklerinin bir kısmını ülkesine taşımış; oyların yüzde 85'ini aldığını doğrulayan resmî sonuçlar açıklanmadan önce kendisine ikinci dönem başkanlığı kazandıran seçimlerde zaferini ilan etti. 42 yaşındaki Cumhurbaşkanı, yine bir Arap geleneğine uygun olarak zaferinin "dünya tarihindeki en önemli demokratik olay" olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Bukele Filistinli Kattán ailesinden geliyor. Babası Müslüman olmuş ve medya şirketi sahibi olan zengin bir adamdı. İlk kez seçilmesinden önce El Salvador, en yüksek düzeyde organize suçlardan ve asayişsizlikten muzdaripti. Şimdi ise Cumhurbaşkanı ülkesinin en güvenli ülkelerden biri olması ile övünüyor. Nüfusu 6 milyon olan ülkede suçtan hüküm giyenlerin sayısının 70 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bununla ilgili olarak Nayib Bukele, "Demokrasiye alternatif oluşturmuyoruz çünkü El Salvador tarihinde demokrasiyi tanımadı. Çete kanserini ortadan kaldırdık, artık iyileşme aşamasındayız ve hayal ettiğimiz ülke olmak için çabalıyoruz” dedi.

El Salvador yarım yüzyıl boyunca şiddet ve suçlar nedeniyle çok acı çekti. Bu nedenle, Bukele gibi insan hakları siciline ilişkin yurtdışından gelen eleştirileri umursamadan, tüm Orta Amerika ülkelerinin başkanları kendisine başarısını tebrik eden mesajlar gönderdiler. Bukele şimdi de "yeni fikirler" adı verilen tek partili bir sistemi dayatmayı planlıyor. Kişisel zaferinin yanı sıra partisi de 60 sandalyeli parlamentoda 58 sandalye kazandı.

Taraftarları, zafer sevinçlerini başkent San Salvador semalarını havai fişeklerle doldurarak ifade ettiler.

El Salvador'da Filistin zenginliği temsil ederken, Kübalılar Filistinli kelimesini ülkenin doğusundan başkent Havana'ya göç eden yoksulları tanımlamak için kullanıyorlar. Bu ismin geçmişte Castro hükümetinin Filistin davasına verdiği destek nedeniyle popüler hale gelmiş olması muhtemel. Sanırım Latin Amerika'daki en büyük Filistin topluluğu Şili’de bulunuyor, geri kalan toplulukları ise 19. yüzyılın sonlarından itibaren Latin Amerika’ya göç eden Lübnanlılar oluşturuyor.

Latin Amerika’ya gelen tüm Arap göçmenler, o dönem Arap bölgesinin Türk egemenliği altında olması nedeniyle başlangıçta “el-Turco” olarak adlandırılıyorlardı. Bu nedenle göçmenler kendilerine yerel isimler verdiler. Ama Nayib Bukele'nin babası çocuklarına Arapça isimler vermiş: İbrahim, Kerim ve Yusuf.