Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yoğurt, sırf süt ve kazein içermesinden dolayı zararlı mıdır?

Yoğurt, sırf süt ve kazein içermesinden dolayı zararlı mıdır?

Cuma, 31 Ocak, 2020 - 06:15
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı

“Yoğurtta süt var, sütte kazein var; kazein sağlığa zararlıdır” derken yoğurdun faydasını kanıtlar nitelikte yeni bir bilimsel epidemiyolojik çalışma daha yayınlandı.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’daki 10 kohort çalışması birleştirildi.

Toplam 627 bin 988 erkek (ortalama yaş = 57.9 yıl) ve 817, 862 kadın (ortalama yaş = 54.8 yıl) çalışmaya dahil edildi.

8,6 yıl boyunca yıllık takip edilen insanların yoğurt tüketimi ve lifli beslenmeyle akciğer kanseri arasında ilişki incelendi.

Fiberden zengin, yani çok lifli beslenenler az lifli beslenenlere nazaran akciğer kanseri oranı yüzde 17 az olarak görüldü.

Benzer şekilde, çok miktarda yoğurt tüketenlerin, akciğer kanseri gelişme riski, hiç yoğurt tüketmeyenlere göre yüzde 19 daha düşük olarak saptandı.

Sadece az miktarda yoğurt tüketenlerde bile, akciğer kanseri gelişme riski hiç tüketmeyenlere göre yüzde 15 daha düşük olarak görüldü.

Hem yoğurt hem de liften zengin beslenen kişilerde, akciğer kanseri yüzde 33 oranında; az lifli beslenen ve hiç yoğurt yemeyenlere göre düşük olarak belirlendi.

Bunların dışında haftada 2-3 kez tüketilen yoğurt kalınbağırsaklarımızdaki prekanseröz lezyon (kanser öncüsü) olan adenomların oluşumunu engelleyebilir.

Başka bir metaanaliz çalışmasında ise yoğurt tüketiminin mesane kanseri, anüs ve kalınbağırsak kanserinin riskini azalttığı gösterilmiştir.

2017 yılındaki başka bir çalışmada yoğurt tüketimiyle göğüs kanseri arasında ters orantı görülmüştür. Yani yoğurt tüketenlerde daha az göğüs kanseri görülmüştür.

Bu çalışmalara göre, yoğurdun sırf süt ve kazein içermesinden dolayı sonsuza dek diyetten kesilmesinden öte, kendi evimizde iyi bir sütle kendi yoğurdumuzu kendimizin mayalaması ve bunu tüketilmesinin önerilmesi sizce de mantıklı değil midir?


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya