Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şeref için yükseltilen sancak: Şeyh Halife b. Zayed

Şeref için yükseltilen sancak: Şeyh Halife b. Zayed

Pazartesi, 16 Mayıs, 2022 - 17:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) tüm detaylarıyla ve mücadelelerle Şeyh Zayed, yoldaşı Şeyh Raşid ve birliğin geri kalan yöneticileri tarafından kuruluşu. Arapların yakın tarihteki en şanlı dönemini yansıtır.

BAE; renklerin bir kumaşta birleştiği, çeşitliliğin bir güç haline geldiği, her gün daha da başarılı hale gelen (milliyetçilik yaygarasından uzakta) bir Arap birliğini temsil eden bir ülkedir. Bir araya getirici nitelikteki rahmetli Kral Abdulaziz bin Abdurrahman Al Suud’un yaptığı gibi...

Bu Arap birliğinin 1971'de kurulması ardından ikinci devlet başkanı olan Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan vefat etti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.

Kurucu atalarının büyük birliği inşa etme mücadelesine tanık olan Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, babasının en büyük oğlu olarak gerek BAE düzeyinde, gerek ise birlik düzeyinde ağır sorumluluklar üstlendi.

Çalışkanlığı ve sessizliği ile tanınan bu adam, son yıllarında kronik bir hastalıktan mustaripti.

Büyük Arap şairi Şammah’ın dediği gibi; Şeref için yükseltilen sancak sağ elindedir...

Bugün birlik, güçlü ve dürüst bir adam tarafından yönetiliyor. Kendisi azminin sağlamlığını, felaketlerde cehalet ile değil de hikmet ile hareket ettiğini göstermiştir.

Arap Baharı döneminde, karanlığın ordularına ve tahrip bekçilerine karşı yürüttüğü büyük medeni savaşa bir göz atmak yeterlidir.

Suudi Arabistan Krallığı ve Mısır ile el ele vererek Arap halklarının çıkarlarını bölgedeki kumarbazlardan ve yabancı oyunculardan korumayı amaçlayan şerefli bir Arap ittifakı kurmak için uğraştı ve başarılı da oldu.

Bugün Emirlik Yüksek Konseyi’nin de bildirdiği üzere, “Zayed ve kurucularının da hep istediği gibi BAE halkının birliğin ve kazanımlarının her düzeyde sadık bir koruyucusu olmaya devam edeceğine dair güven tam.”

Ras el-Hayme hükümdarı Şeyh Saud bin Sakr el-Kasımi’nin de dediği gibi Muhammed bin Zayed, “geleceğin inşasında istinad edeceğimiz istikrar, azim ve basireti bize gösteren”, tutku ve başarı gemisini emsalsiz umutlara doğru ilerletecek en iyi kaptan.

BAE yazarı Nasır ez-Zahiri’nin El-İttihad gazetesinde çizdiği sahne çok hoşuma gitti. Zahiri, Körfez halkının alışık olduğu suni bir dil ile şöyle söylüyor:

“Ebu Halid; hangi mirası, ağırlığı ve emaneti yüklendiğini, hangi hayallerden yola çıkacağını ve hangi tarihsel aşamanın kaydedileceğini biliyor. Biliyor ki kuruluş ve pekiştirmenin ardından takviye ve kanunlaştırma, asrın ve geleceğin incelenmesi aşaması mevcut”.

Yeni bir çağa doğru yol alıyoruz.

Daha önceki gibi BAE için övgüye değer bir rol biçiyoruz.

Arapları yüceltecek, hoşgörüyü devamlı kılacak, ferasetli Arap ittifakının rolünü daha da ulu hale getirecek bir rol.

Kalbi Riyad, nabzı Abu Dabi ve Kahire olan bir ittifak...


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya