Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Güçlülerin çıkmaz yolları

Güçlülerin çıkmaz yolları

Perşembe, 18 Ağustos, 2022 - 10:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Zayıfın sorununun zayıflığında olduğu gibi güçlünün sorunu da gücündedir.

Güçlü, gücünün sadece imasını yapabilir. Gücünü kullanırsa, artık geri çekilemez veya duramaz. Çünkü bunu yaparsa başkalarına göre bu zayıflık olarak algılanabilir. Gücünü kullanmaya devam ederse kendine, düşmanına ve yakın ya da uzak yolda veya yol kenarında bulunan herkese verdiği zarar artar.

Örneğin Ukrayna savaşı nedeniyle Lübnan'daki benzin istasyonlarında kuyruklar uzadı. Londra'da arabanızın deposunu doldurmak 100 sterlinden fazlaya mal oluyor. Mısır poundu, Mısır'ın dolar cinsinden buğday taahhütleri nedeniyle yüzde 20 değer kaybetti.

Bunların hepsi Vladimir Putin’in gücünün hakir görülmesini kabul etmemesinden, ABD’nin korkuluk rolünde de olsa gücünün zayıfladığını kabul etmemesinden ve dünyadaki güçsüzlerin ekmek kuyruklarından başka girecekleri bir kuyruklarının olmamasından kaynaklanıyor.

24 Şubat'tan beri hiçbir şey değişmedi: Putin çıkmazda ve Putin’in taşlarıyla yüksek bir baraj yapmak istercesine saatlerce ve günlerce yıkmaya çalıştığı Ukrayna sıkıntıda.

Bir yılın sadece çeyreğinde, Ukrayna savaşı üç büyük savaş haline geldi: Moskova - NATO savaşı, Rus-Ukrayna savaşı ve Rus İmparatorluğu ile ABD İmparatorluğu'nun savaşı. Polonya, Romanya, Moldova ve diğer çatışma oluklarındaki büyük yıkım nehrini besleyen şiddet akıntıları da cabası.

O zaman çıkış nasıl ve nerede?

Zayıflar aşağılanmaya, güçlüler kaybetmeye nasıl ikna olacak?

Mösyö Macron'un kendisinden beş metre ötede oturan Rus liderle yaptığı görüşmelerden ve her konuda yönünü şaşırmış bir başkanın yönetiminde tüm dünya meselelerinde kafası gittikçe karışan ABD’den çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Dünya yanıyor. Güç bir sorun, zayıflık ise bir trajedidir. ABD, Putin'i küçük düşürmeye ve hatta devirmeye kararlı. Putin ise yurtdışında ne kadar güç kullanırsa, kendi ülkesinde gücünün o kadar arttığının farkında. Aslında hepsi kaybeden ve zarar gören; Rus gazı, Ukrayna buğdayı, Mısır poundu, Avrupa büyümesi ve Avrupa deflasyonu ve Çin para birimi. Buradan bakıldığında savaş gerçekten küresel bir hale geldi ve durmaksızın daha ciddi ve kötü seviyelere doğru gitmeye devam ediyor.

Çözüm yok: Ne güçlü zayıf düşecek ne de zayıf güçlenecek. En büyük eksiklik ise etkili bir arabulucunun olmaması.

Gittikçe kötüleşen uluslararası durum sadece daha fazla ölüme yol açıyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya