Mübarek Youtube kanalında konuştu

Mübarek Youtube kanalında konuştu

Cuma, 18 Ekim, 2019 - 14:00
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Mısır Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Ekim Savaşı’nın yıldönümünde ortaya çıkması nadir ve ilginçti.

Mübarek’e ait "Mübarek Arşivleri" adlı Youtube kanalı, paha biçilemez, tarihi bir Mısır hazinesidir.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu Mısır savaşçısı, savaş pilotu ve siyasetçisi, eşsiz bir metanete sahip…

Kemikleri zayıflamış, yaşlılıktan bunamış olan doksanlarındaki bu adamın hayatının sonbaharında yaşadığı duruşmalar, kışkırtmalar ve hayati tehlikeler gibi korkunç şeylere rağmen kararlılığı tükenmemiş, kanalı oldukça acımasız.

91 yaşındaki Mübarek’in en büyük oğlu Ala Mübarek, Twitter hesabında babasının Youtube kanalını tanıtan gönderiler paylaştı. Geçtiğimiz Pazar günü açılan “Mübarek Arşivleri" Youtube kanalı, 400 binden fazla kişinin izlediği tek bir video sunmasına rağmen, kısa sürede binlerce abonenin ilgisini çekti.

Mübarek’in konuşması; yenilginin etkileri silinene, silahlı kuvvetler güvenlerini geri kazanana ve halkın silahlı kuvvetlere duydukları güven yeniden kazanılana kadar Ekim kuşağının yaptığı fedakarlıklar hakkında gençleri bilgilendirmeyi ve 1967’deki Altı Gün Savaşı’nı takip eden dönemin zorluklarını açıklamayı hedefliyor.

Bu, Mübarek’in Ekim Savaşı hakkındaki son 40 yıldaki ilk konuşması değil ancak elinde gücü olmadığı bir zamanda yaptığı en önemli konuşması. Bence Mübarek’in amacı, Mısır’ın tarihi dâhilindeki kişisel mirasını siyasi hesaplardan ve çatışmalardan korumak ve uzak tutmak.

Tüm bunlar, olayların yaratıcıları ve tarihin tanıkları tarafından sunulan bilgi ve hikayelerin ne kadar güçlü ve değerli olduğunu ortaya koyuyor.

Hakkında yazılmadan önce ilk ben yazıyorum…

Hakkında anlatılmadan önce ilk ben anlatıyorum…

İşte tüm mesele bu!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya