Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Bu köleyi kim satın alır?

​Bu köleyi kim satın alır?

Salı, 25 Şubat, 2020 - 10:45

Allah tarafından cennetten kovulup yeryüzüne inmesi emredilen insanın bir başkasını köleleştirmesi, hiçbir şekilde cinayetten daha hafif bir suç değildir. Bana göre bir insanın bir başkasını köleleştirmesi, onu hızlı bir şekilde öldürmesinden daha büyük bir suçtur.

Bir insanın köleleştirilmesi, insanın yüzünü kirleten yavaş bir öldürme biçimidir. Maalesef ki bu suç, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne kadar tarih boyunca dünyanın neredeyse bütün halkları tarafından işlendi.

Ancak köleleştirilmiş kişiler zaman zaman ayaklandı. Bunun en meşhur örneği, MÖ. 73'de savaşçı bir köle olan Spartacus tarafından binlerce köleyle birlikte gerçekleştirilen ayaklanmadır. Maalesef Spartacus, yanındaki 6 bin destekçisiyle birlikte yenildi ve idam edildi.

MS 17. yüzyılda İngilizler, on binlerce Afrikalıyı Amerika'ya köle olarak götürdü. Bu kölelerin sayısı süreç içerisinde 4 milyona ulaştı. Bu kişiler, 1861'de Abraham Lincoln tarafından özgürleştirildiler. Bu kadar uzağa gitmemize gerek yok aslında. İslam dünyası, görkemli tarihi boyunca baştan ayağa kölelikle doludur. ‘İnsanların bir tarağın dişleri gibi’ olduğunu söyleyen hadise rağmen kölelik bizim tarihimizin de büyük bir parçası oldu.

Oysa Ömer bin Hattab (r.a), altın suyuyla yazılmaya layık olan şu güzel cümleyi kurmuştu: “Anneleri onları özgür doğurmuşken insanları ne zaman köleleştirdiniz?” Dağları titreten bu cümle, Müslümanların vicdanlarında hafif bir kımıldanmaya bile yol açmadı.

Müslümanlık tarihindeki tek devrim MS. 869'da gerçekleştirilen Zenci Ayaklanması’dır. Hicri 3. yüzyılın ortalarında Irak'ta Abbasiler zamanında köleliğe karşı gerçekleştirilen bu ayaklanmanın bastırılması, 14 yıldan fazla sürdü. Kölelik bu tarihten itibaren İslam dünyasında yayılmaya devam etti ve 20. yüzyılın ortalarına kadar varlığını sürdürdü.

Fakat beni etkileyen kişi ise kölelik mefhumunu baş aşağı eden Alman bir kadındır. Bir gazetede kalın puntolarla yayınlanan bir ilanda bu Alman kadın, kocasından gördüğü aşırı şiddetin ardından kendisini 18 euroya satmayı teklif eden bir yazı yazmıştı. Garip bir şekilde binlerce kadın bu Alman köleyi satın almak için sıraya girmişti.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya