Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İnsanı güçlendirme zirvesi

İnsanı güçlendirme zirvesi

Cumartesi, 21 Kasım, 2020 - 11:30
Cibril Ubeydi
Libyalı araştırmacı yazar

Bu yıl Suudi Arabistan liderliğinde Riyad’da sanal olarak düzenlenen G20 Zirvesi’nin hedefi, insanı güçlendirmek, yeni ufuklar oluşturmak ve gezegenimizi korumak. Suudi Arabistan ev sahipliği yaptığı zirve için bu üç sloganı seçti, çünkü kendisi insan refahın, küresel ve bölgesel istikrarın sağlanmasında önemli rol oynayan bir ülke. Riyad, dünyadaki en önemli petrol ihracatçısı ülke olarak ekonomik öneme sahip, küresel ekonomide istikrarı destekleyerek küresel ticarette etkin bir ülke. Dünyanın en iyi ekonomilerinden biri ve bu nedenle, G20’nin önemli bir temsilcisi.

Dünya ticaretinin ve nüfusunun üçte ikisini, ayrıca küresel üretimin net yüzde 90'ından fazlasını temsil eden bu zirve, küresel ekonomideki temel sorunları tartışmak için endüstriyel ve gelişmiş önemli *ülkeleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

G20 Zirvesi dünyadaki en önemli ekonomik etkinliktir ve bu yıl, Suudi Arabistan liderliğinde sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik istikrara dayanan 2030 Vizyonunu başlatan, dolayısıyla bu büyüklükte bir liderler zirvesi ve forumunu yönetmeye oldukça uygun Riyad’da düzenleniyor. Keza Suudi Arabistan, G20 ülkeleri arasında mali rezerv konusunda üst sıralarda yer aldığı için Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki ekonomik koşulların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Suudi Arabistan’daki G20 Zirvesi’nde dünya için büyük ve önemli meseleler masada olacak. İnsanı önemseyen, yaratıcılık ve inovasyonu teşvik eden konular, iklim değişikliği ve demografideki gelişmelerle yüzleşerek gezegeni korumanın yolları ele alınacak. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Deniz bilimleri Profesörü Carlos Duarte, yaptığı sunumda Suudi Arabistan’ın “Mercan resiflerini korumaya ve bu resiflerin Kızıldeniz'deki hasara karşı direncinden yararlanmaya, onlardan öğrendiklerini faydalanması için dünyayla paylaşmaya çalıştığını” kaydetti. G20 Zirvesi aynı zamanda modern teknolojilerden ve tekniklerden yararlanmaya da odaklanacak. Piyasalarda nasıl bir toparlanma sağlanacağını tartışacak. Ayrıca, korona salgınıyla mücadele, insani ve ekonomik etkilerini sınırlamak için küresel çabaları koordine etmeyi ve koronavirüs aşılarının tüm ülkelere adil bir şekilde dağıtımının nasıl sağlanacağını da tartışacak.

G20 Zirvesi’ne her yıl bir ülke ev sahipliği yapıyor. 2020’de de bu görevi Kral Selman liderliğinde Suudi Arabistan üstlendi. Kral Selman dünyaya mesajında, “Suudi Arabistan Krallığı'nın 2020 yılı (G20) başkanlığını devralması vesilesiyle, Suudi halkı ve hükümeti adına sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyaya, halklarının umutlarını gerçekleştirecek girişimler ve çıktılarla sonuçlanması amacıyla G20 Zirvesi için önemli ve canlı bir ortam oluşturma çabamızı ve bu konudaki iyimserliğimizi iletiyoruz” diye konuştu.

Bu yıl Suudi Arabistan liderliğinde düzenlenen G20 Zirvesi’nin ana odağı insan. Bu kapsamda, değişen çalışma ortamında istihdamı desteklemek, çeşitli fırsatlara eşit erişim sağlamak, kadınları güçlendirmek, ulusların sürdürülebilir kalkınma, eğitim ve sağlık hizmetlerini geliştirme çabalarını ikiye katlamak gibi konulara yoğunlaşacak.

Suudi Arabistan'ın uluslararası arenadaki başarısı ne kolay ne de tesadüfi değil, Katar ve Türkiye'nin başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerine zarar vermek için yönettiği kötü niyetli örgütler ve gruplar karşısında ulusal liderlerinin büyük çabalarının, azimlerinin ve dikkatlerinin ürünü.

Suudi Arabistan, başarılar, toplumsal refah ve kentsel kalkınma açısından zengin bir tarihe sahip olmaya devam ediyor. Bu karışıklık ve nefret çağrılarına bakmadan, insan kaynaklarını geliştiriyor. Eğitimi çeşitli seviyeleriyle genişleterek insanını inşa edip kendisine yatırım yapmaya dikkat ediyor. Bu nedenle, odak noktası ve başlıca gündemi insanın güçlendirilmesi olan G20 Zirvesi’nde elde ettiği başarılar şaşırtıcı değil.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya