Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bezos: Skandal ve tehlike

Bezos: Skandal ve tehlike

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 12:30
Tarık Alhomayed
Suudi yazar. Şarku'l Avsat eski genel yayın yönetmeni

İngiliz tabloid (magazin) gazetelerinin en ünlülerinden olan "News of the World" gazetesi 2011'de kapatılmış ve basın bu olayı 168 yıllık bir yayın tarihin ardından "Cinsel skandallar gazetesinin ölümü" olarak adlandırmıştı.

Gazete, İngiltere’yi sarsan ve kraliyet ailesinden, suç mağdurları, ünlüler ve İngiliz ordusu kurbanlarının ailelerine kadar uzanan 4 bin kişinin mağdur olduğu bir telekulak skandalının ardından kapatılmıştı.

O dönemde başbakan olan David Cameron, İngiltere'deki parti liderlerinin, gazetelerin desteğini kazanmakta yarışmaları nedeniyle medyanın siyasetle ilişkisinin tehlikelerini görmezden geldiklerini belirtmişti. Financial Times gazetesi, gazetecilikle ilgili olanlar için gazetenin kapatılmasını şu şekilde tanımlamıştı; "Bu şaşırtıcı bir haberdi, bir suikast gibiydi, ama John Kennedy değil de daha çok Usame bin Ladin'e bir suikast düzenlemek gibiydi! "

Her halükarda bu olay, tabloid bir gazete ve ihlalleriyle ilgiliydi. Bugün ise çok daha büyük bir tehlikeyle; paranın yani mal sahibinin gücüne ilaveten her türden iletişim araçlarının gücü ve tesiri ile karşı karşıya bulunuyoruz. Yalan ve dezenformasyonu siyasi oyunun bir parçası olarak pekiştiren Amerikan solu başta olmak üzere siyasi bir ideolojik körlükle yüz yüzeyiz.

Yayınevi değil bir forum olmaları gereken iletişim araçlarının gücü öyle bir noktaya ulaştı ki, son olarak  Twitter, YouTube ve Facebook, eski ABD başkan Donald Trump’ın hesaplarını engelleyebildiler. Ama hikaye bundan çok daha karmaşık. Bloomberg, "Washington Post" ve "Amazon" şirketi sahibi Jeff Bezos ile ilgili skandalın ve kişisel hayatıyla ilgili özel fotoğrafların yayınlanması üzerine başlatılan kampanyanın nasıl yönetildiğine dair şaşırtıcı bir haber yayınladı.

Bu haber ile Bloomberg, medya araçlarının bir şekilde nasıl manipüle edildiğini, bu kampanyadan yararlanılarak Bezos'un nasıl Washington Post’un sahibi olduğu için Trump'ın kendisinden nefret ettiği bir kurban olarak lanse edildiğini, delil gösterilmeden Suudi Arabistan’ın adının nasıl Bezos’un cep telefonunun hacklenme olayına karıştırıldığını açığa çıkardı.

Kamuoyunu Washington Post’un sahibinin skandalı yerine Trump, Suudi Arabistan ve Kaşıkçı hikayesi ile meşgul etmek için Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayını nasıl istismar ettiğini ortaya döktü. Bezos, Kaşıkçı’nın bir sempatizmanı gibi görünmek için İstanbul’a da gitmişti. Böylece, kamuoyunu meşgul ederek kişisel skandalını unutturmaya çalıştı. Oysa şimdi fotoğrafları sızdıranın söylendiği gibi cep telefonunu hackleyenler değil, metresinin kardeşi olduğu kanıtlandı.

Haberin ardından New York Times gazetesinden bir gazetecinin Twitter hesabından şu paylaşımda bulunması ise şaşırtıcıydı; “Jeff Bezos'un sahibi olduğu Washington Post gazetesini ve tamamen alakasız olan Cemal Kaşıkçı cinayetini kişisel hayatının magazin haberlerini örtmek için nasıl kullandığına dair inanılmaz bir hikaye. Kesinlikle şimdiye kadar gördüğüm en inanılmaz şey”.

Evet, “gördüğüm en inanılmaz şey” diyor ama basının bağımsızlığını, paranın gücünü, iletişim araçlarının gücünü ve BM'nin Bezos'un cep telefonunun hacklenmesinden daha uydurma bir hikayeye nasıl dahil edildiğini sorgulamıyor.

Dolayısıyla, her bir unsurunun diğerinden daha tehlikeli olduğu kompleks bir tehlikeyle karşı karşıya bulunuyoruz. Kör ideolojileri ile iletişim araçlarının sahipleri ve iş adamlarının demagojik etkileri, kamuoyunun yanı sıra uluslararası kurumlar, araştırma ve inceleme yerine “like” ve “retweetler” ikonlarına dönüşen basın kurumlarında görülüyor. Tehlikeli bir dönüşümle yüz yüzeyiz. Bu tehlikeyi anlamak için bu örnek üzerinde düşünmemiz yeterli; bir ABD başkanı iletişim araçlarını kullanmaktan mahrum edilirken, askerleri yeryüzünde bozgunculuk ve ölüm yayan İran Dini Liderine yanıltıcı sloganlarını yayınlamasına izin veriliyor! Tehlike büyük ve gerçek.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya