Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Dünyayı etkileyen cahil liderler

ABD’li hiciv yazarı Andy Borowitz'in yeni kitabının adı “Cahil Profiller” (Profiles in Ignorance). Kendi tarzı ve üslubuyla ünlü Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında dolaşarak “politikacılarımızın ne kadar aptal olduklarını ve nasıl daha da aptal hale geldiklerini” anlatıyor. Örneğin ABD eski Başkanı Ronald Reagan, bütçelerin nasıl hazırlandığını veya ABD Kongresi'nde yasaların nasıl geçtiğini bilmiyordu. Güney Amerika'nın tek bir ülke olduğuna inanıyordu. ABD Başkan adayı Sarah Palin ise Kraliçe Elizabeth'in İngiliz ordusunun komutanı olduğuna inanıyordu ve İngiltere ile Birleşik Krallık arasındaki farkı ya da Kuzey Kore'nin Güney Kore'den neden ayrıldığını bilmiyordu.
Dahası, 11 Eylül saldırılarından Saddam Hüseyin'in sorumlu olduğuna inanıyordu ve eyalet hükümeti ile federal hükümetlerin yetkileri arasındaki farkı bilmiyordu. Birleşik Krallık eski Başbakanı Margaret Thatcher'ı da hiç duymamıştı. Bir diğer politikacı Marjorie Taylor Greene, uzaylıların California'yı lazerlerle ateşlediğine inanıyordu.
Okumayı ve öğrenmeyi en az seven Donald Trump’tır. Baş ekonomi danışmanı Gary Cohn Trump için “O herhangi bir şey, bir sayfa, birkaç satırlık herhangi bir günlük okumayı reddederdi. Çabuk sıkılır ve devlet başkanlarıyla yapılan toplantıların ortasında çıkardı” diyor. Ayrıca tarih ve coğrafya okumak da onu sıkardı. O, Finlandiya'nın Rusya'nın bir parçası, Belçika'nın ise bir şehir olduğunu zannediyordu.
Borowitz, bazı politikacıların basitlik ve saflık imajını tercih ettiğini, çünkü ABD’li seçmenin bilgili ve yüksek eğitimli politikacıları sevmediğini söylüyor. Bu akoru en çok Ronald Reagan çalmıştır. Bazen hakkında bir şey bilmediği konularda bile cahil ve saf gibi davranırdı. Bu durum medyayı güldür, seçmene başkanın iyi kalpli ve halka yakın olduğu konusunda güvence verirdi. Bazen kasıtlı olarak isimleri ve pozisyonları karıştırdı. Kelimelere takılma tarzından bahsetmiyorum bile. Bu yüzden bazıları onu kendi tarzında taklit etmeye başladı.
George W. Bush'un yaklaşık iki trilyon dolara mal olan, olmayan kitle imha silahlarını aramak için yaptığı şey buydu. Borowitz, her iki taraftaki politikacıların yetkinliğini sorguluyor ve Warren Harding gibi bazı eski başkanların “Bu göreve uygun değilim ve bu sandalyeyi işgal etmek hiç bana göre değildi” demesinden örnekler veriyor.