Ben oruçluyum… Ben oruçluyum

Ben oruçluyum… Ben oruçluyum

Salı, 28 Mayıs, 2019 - 11:15

Mübarek Ramazan ayının ilk haftasında, kutsal başkent Mekke’de Suudi Arabistan Kızılay ekibine 460 kavga ihbarı ulaştı. Kızılay ekibi, bu ihbarların operasyonlar odasına iftardan iki saat önce ulaştığına işaret etti.

Diğer yandan Psikolog Dr. Salah Salim, Ramazan’da restoran gibi toplu mekânlarda kavga ve münakaşanın meydana gelebileceğini, ancak bu durumun tehlike arz ettiğini dile getirdi. Çünkü açlık anında ortaya çıkan öfke durumu, kişiyi normale dönene kadar farklı bir şekilde davranmaya tetikler.

Psikolog Salim, gerilim anında kandaki adrenalin salgısının normalden 20 ya da 30 kat daha fazla arttığına işaret etti. Bu da kişinin sağlığı için tehlikelidir ve bazı insanlarda kalp krizine yol açabilir.

Bu, ihbar edilen kavga sayısıdır. İhbar edilmeyen kavga sayısı ise bundan katbekat daha fazladır. Bu, üzerinden hızlıca geçip gidebileceğimiz bir durum değildir.

Her şeyden önce Ramazan orucunun amacı, yeme ve içmeden uzak durmak suretiyle tahammül ve kendimizi kontrol etme gücümüzü artırmaktır.

Hz. Peygamber (sav), bir hadis-i şerifinde “Oruç bir kalkandır. Oruçlu, saygısızlık yapmasın ve ahlaksızca konuşmasın. Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkışırsa, iki defa ‘Ben oruçluyum’ desin” buyurmaktadır.

Yine Hz. Peygamber (sav), başka bir hadis-i şerifinde ise “Nice oruç tutanlar var ki, onların aç ve susuz kalmaktan başka kazançları yoktur” buyurmaktadır.

Bana göre oruç tutanların çoğu, aç ve susuz kalmaktan başka bir şey yapmıyor. Farzları terk etmeyen, Teravih Namazı’nın bir rekâtını dahi kaçırmayan ve hatta ayakları şişinceye ve uzun secde yapmaktan alnı kanayana kadar gece namaz kılanlara, gündüz ise oruçluyken ve iftardan bir saat önce itişmekten ve tartışmaktan hatta dövüşmekten geri durmayanlara şaşırıyorum.

Peygamber Efendimiz’in buyurduğu Müslüman ahlakı bu mudur?

Orucumuz, sabırlı ve güzel ahlaklı olmak için bizi sakinleştirip bize çeki-düzen vermiyorsa, bizim hiçbir hayrımız yoktur ve esasında Müslüman olma şerefini de hak etmiyoruz.

Küçüklüğümde ilk defa oruç tuttuğum zamanlarda korkunç bir tecrübe yaşadım. Beni darp etmek isteyen insan görünümlü bir vahşi, bana küfredip saldırdı. Bu olay, iftardan yarım saat önce meydana geldi. Şükürler olsun ki “Ben oruçluyum, Ben oruçluyum” diyerek kaçıp kendimi kurtardım. 


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya