Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Evlerimizin vazgeçilmezi, kuşburnu!

Evlerimizin vazgeçilmezi, kuşburnu!

Cumartesi, 24 Ağustos, 2019 - 06:15
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı

Bu minik kırmızı meyve aslında birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Tam bir antioksidan deposu olan kuşburnu karotenoidler ve flavonoitlerce de oldukça zengindir.

Kuşburnu çay olarak, ekstre ya da toz olarak, çözelti olarak kullanılabilir. Ancak geleneksel olarak çay olarak tüketimi oldukça yaygındır.

Hep portakal, mandalinayı zengin C vitamini kaynağı olarak görürüz. Ancak 100 gram portakalda 45 mg kadar C vitamini varken kuşburnunda yaklaşık 300-450 mg civarında C vitamini vardır. Bu nedenle çok zengin C vitamini kaynaklarından olması ile özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmede, grip, soğuk algınlıklarında kullanılabilir.

Bu özelliği ile mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda özellikle tüketilebilir.

Bunlar aslında kuşburnunun gayet bilinen ve geleneksel olarak da uygulanan kullanımlarıdır. Ancak kuşburnunun bir diğer ve az bilinen etkisi de ağrı kesici ve iltihap giderici özelliğidir.

Oturuş bozukluğuna bağlı, sürekli masa başı işte çalışan, ya da ders çalışan öğrencilerde sıklıkla bel ağrıları, boyun ağrıları görülmektedir.

Bel ağrıları eskiden daha çok ileri yaşta görülse de artık değişen iş ve ders çalışma düzenleri ile artık çok daha küçük yaşlarda bel, boyun ağrıları başlamaktadır.

Kuşburnu ile yapılan çalışmalarda düzenli ve sabit dozda kullanılan kuşburnu tozunun bel ağrılarının, diz ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Sürekli ağrı kesici kullanan kişilerde ise kuşburnu kullanımı ile ağrı kesici ihtiyacının azaldığı gözlenmiştir.

Bu şekilde bel, boyun ağrıları, diz ağrısı yaşıyorsanız öncelikle mutlaka doktorunuza danışınız.

Basit ağrılarda kuşburnu kullanımı ve tabi başka birçok farklı gıda destek olarak kullanılabilir ya da günlük beslenme düzeni içine eklenebilir.

Bunun yanı sıra belinizi destekleyecek şekilde koltuklar ya da belinizi destekleyecek yastıklar duruş şeklinizi etkileyecektir.

Çalışırken ara ara kalkıp yürüyüş yapmayı gevşeme ve esnetme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Uygun sporlar da bel ve boyun kaslarınızı destekleyerek, ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya