Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Kinoa ve bebekler

​Kinoa ve bebekler

Cumartesi, 18 Ocak, 2020 - 08:30
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı

Kinoa Chenopodioideae ailesinden bir bitki grubuna ait; budğayiller familyasından olmayan ıspanak ve pancara daha yakın bir ailenin besinidir.

Yalancı tahıl, yani pseudocereal olarak bilinir, ancak tahıl olarak kullanılır.

Kinoa tohumları özellikle gluten içermeyen, protein içeriği yüksek ve bünyesinde insanlar tarafından oluşturulamayan 9 esansiyel aminoasit de barındıran besinsel olarak zengin bir yiyecektir.

Çocuklarınız hatta bebekleriniz için pirinç unu ve mısır nişastası gibi gıdalara rahatlıkla alternatif oalrak kullanılabilecek Türkiye’de de güvenilir üretimi yapılan tahıllardandır.

Aminoasit içeriği dışında lif açısından zengin olup; vitamin ve minerallerden magnezyum, çinko, folat, demir, bakır ve manganez açısından zengindir.

Yaklaşık 1 bardak pişmemiş 185 gr Kinoa, günlük magnezyum ihtiyacınızın yüzde 25-35’ini karşılamaktadır.

Yaş gözetmeksizin Kinoa tüketimi hepimiz açısından önemli olup; bağırsaklarımızda oluşabilecek disbyozis (kötü olan bir mikrobiyal topluluğun iyilerin yerini alması) tablosunu önleyicidir.

Bağırsaklarımızın ve oradaki iyi bakterilerimizin besini sayılan kısa zincirli yağ asitlerini de bünyesinde barındırır.

Bebeklere 8. aydan sonra başlanabilecek besin anlamında zengin tohumlardan biridir.

Özellikle bebeklerin hem nörolojik hem de fiziksel gelişimi sırasında esansiyel aminoasitlerin yeri düşünüldüğünde Kinoa bebek diyetine dahil edilebilecek gıdaların başında yer alıyor.

Bunun dışında düşük glisemik indekse sahiptir.

Kinoa kuersetin, ferrulik asit, kampferol ve squalan gibi antikanser, antioksidan  bitkisel molekülleri de bünyesinde barındırır.

İçeriğinde oksalat da mevcuttur. (Böbrek taşı olan bebek ve çocuklarda kalsiym oksalat taşlarının oluşumuna destek verebilir, dikkat edilmesi gerek!)
Bebeğiniz için basit bir tarif:

80 gr kinoa (yarım bardağa 1 bardak haşlanacak; püre haline gelmeli)

30 gr havuç püresi

30 gr elma püresi

Bunları püre halinde bebeğinize yedirebilirsiniz (kıvamını çocuğunuzun tercihine göre, su, etsuyu hatta annesütü ekleyebilirsiniz) tercihen mango püresi, avokado koyabilirsiniz.

Zenginşleştire için et suyundan 1-2 çorba kaşığı ilave edebilirsiniz.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya