Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tarihi değiştirenler: Barışın ilk kurbanı

Tarihi değiştirenler: Barışın ilk kurbanı

Cumartesi, 25 Nisan, 2020 - 14:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Filistin'in yarısı işgal edilmişti ve Filistinliler evlerine dönme umuduyla Arap dünyasına sığınmak zorunda kalmıştı. Asil bir yüze sahip olan, damarlarından ‘mavi kan’ akan İsveçli Kont Folke Bernadotte o süreçte Kudüs’e ulaştı. 

İsveç Kralı V. Gustaf’ın yeğeni olan Bernadotte, Birleşmiş Milletlerin bu zorlu çatışma alanına atadığı ilk temsilcisiydi. Kendisini atayan özel komitenin temel bir tavsiyesi vardı: ‘tarafsızlık.’ Ancak ‘tarafsız olmak’ mültecilerin eve dönüşünü savunmasını gerektiriyordu, mültecilerin dönmesi de, Avrupa’dan ‘vaat edilmiş topraklara’ gelen Yahudilerin işgal ettikleri evlerden çıkarılması anlamına geliyordu. Yeni gelenlerin çözüm yöntemi ise terördü.

Kudüs’e gelişinden dört ay sonra, Folke Bernadotte 17 Eylül tarihinde İsrailli teröristlerin kurduğu bir pusuda hayatını kaybetti. Daha sonraki terör olayları gibi, bu eylemin de faili meçhul kalacaktı. Fakat 53 yaşında vefat eden Kont Bernadotte Filistin’de yaşanan haksızlıkların ilk uluslararası tanığı olacaktı. Kudüs’te geçirdiği dört ay içinde tüm çabalarına rağmen hiçbir sorunu çözemedi ama kesinlikle tarihin doğru yazılmasına katkı sundu. Bernadotte uzun ‘arabuluculuk yolunun’ ilk yolcusuydu, ardından çok sayıda kuzeyli diplomat mirasını sürdürdü.  Kontun ardından Dag Carl Hammarskjöld, onun ardından Gunnar Jarring söz konusu görevi üstlendi.

Filistin’in haklı davası İsveç duvarlarına yazıldı ve Norveç nehirlerine yansıdı. Tüm arabulucular Bernadotte'nin mirasını sürdürdü, diplomatlar ve askerler izini takip ettiler. Ardında uzun bir diplomaside kalıcı bir iz ve askeri personel bıraktı. Bu askerler farklıydı; savaş çıkartmayan ve savaşları engelleyen, sivilleri öldürmeyip koruyan türden askerlerdi.

Birleşmiş Milletler Amerika’ya finansal desteği için, İskandinavya’ya ise diplomatları için minnettardır.  


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya