Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tarihi değiştirenler: Tüm teorileri yerinden eden teori

Tarihi değiştirenler: Tüm teorileri yerinden eden teori

Perşembe, 30 Nisan, 2020 - 12:30
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Albert Einstein, izafiyet teorisini açıkladığında 26 yaşındaydı. Bilim insanları tarafından o dönemde yapılan açıklamada ise, yalnızca 12 kişinin bu teoriyi anlayabildiği söylenmişti. Ancak bundan tam 40 yıl sonra ABD ordusu 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya atom bombası attığında, Gelileo’dan bu yana en önemli bilimsel devrime imza attığı söylenen Einstein’ın vardığı bu mantık nedeniyle 80 bin kişi öldürülmüştü.

Varlıklı bir babanın oğlu olan Einstein, Münih’te doğdu ve eğitim hayatına burada başladı; lisans eğitimini ise Zürih’te aldı. 1905’te, üniversiteye ait bir dergide ‘hareketli cisimlerin elektrodinamiği’ üzerine fizik araştırması yayınladı. Bu çalışma 1920’de “İzafiyet: Özel ve Genel Teori” başlığına evrilene kadar hak ettiği değere mazhar olmadı.

Bilim insanları daha önce hareket ve hareketsizliğin mutlak ve ölçülebilir hususlar olduğuna ikna olmuştu. Bu iki hususun da izafiyet ölçütüne tâbi olduğunu kanıtlayan Einstein ise bu teorisi ile uzunluk, miktar ve zamana yani üç temel ölçüte dair önceki ölçütleri yıkmayı başardı.  

Atom enerjisi kullanımına çıkan kapıyı hiç açmamaya kararlı olan Einstein, aslında buna katkıda bulundu. 1939’da Amerikalı bilim insanları, ordu ve donanmayı atom projesini finanse etmeye ikna etmekte başarısız olunca, Einstein’dan o zamanın Başkanı Franklin Roosevelt’e giden bir mesaj, ABD’nin atom bombası yapmasına neden oldu.

Einstein’ın laboratuvar hâricindeki hayatı, şiddete ve ahlaki sıfatların yokluğuna karşı çıkmaya adanmıştı. Bu açıdan, hem dinamiti icat eden hem de bunun söndürülmesi yolunda Nobel Ödülleri'ni başlattıran Alfred Nobel’inkine benzer bir durum. Nobel Ödülü’ne lâyık görülen Einstein ise ödülün gelirini hayır işlerine tahsis etmeye karar vermişti.

Bazıları, Einstein’ın yerçekimini keşfeden Newton’dan daha önemli bir kişilik olduğunu ve 20. yüzyıldaki bilimsel devrime diğer bilim adamlarından daha fazla katkıda bulunduğunu söylüyor.

Diğer kesim ise ondan yalnızca atomu parçalarına ayıran ve insanoğlunun 20 bin tondan fazla şiddetli patlayıcı baruttan oluşan bir bomba yapmasını sağlayan adam olarak bahsediyor.

Enerji, zaman ve mekan konusunda geçerli olan teorilerin neredeyse tümünü değiştiren Einstein, basit ve alçak gönüllü bir hayat sürdü. Onu yakından tanıyan az sayıda Arap arasında, kitaplarından birinde onun hakkında bir bölüm ayıran Muhammed Hasaneyn Heykel de vardı.

20. yüzyılda fiziğin temellerini değiştiren Einstein, 1955’te 77 yaşında vefat edene kadar  laboratuvarında âdeta yorulmak bilmeden çalışan yeni bir öğrenciydi.

Görüşmek üzere…


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya