Lübnanlılar, koronaya rağmen devrimlerine geri döndü

Lübnanlılar, koronaya rağmen devrimlerine geri döndü

Cuma, 1 Mayıs, 2020 - 09:15
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Lübnanlılar, ulusal para birimlerinin derin bir çöküşe tanık olması sonrasında döneme ve yönetim şekline karşı başlattıkları devrime geri döndüler.

Devrime geri dönerek, koronavirüsün (Kovid-19) siyasi ateşi ya da panik histerisinden etkilenmediler. Tüm endişelerini geride bıraktılar. Zira insan, bu hayatta başka şeylerle yaşıyor.

Bu gazetenin de yayınladığı gibi haberler, muhalefet tarafından hükümete karşı siyasi kampanyaların tırmanışıyla eş zamanlı olarak Lübnan’ın birçok bölgesinde yüzlerce kişinin, ‘açlık devrimi’ başlığı altında sokaklara döküldüğünü söylüyor. Gelişmenin yanı sıra çizgiye ‘Başbakan Diyab ve Maruni Patrikhanesi arasında yeni bir çatışmayı temsil eden’ yeni bir faktör de dahil oldu.

Lübnan’daki yolsuzluğun, politikacıların ve mezhepçi tarafların korumasında olduğu keşfedildikten sonra Maruni kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, ‘Maruni Patriği Beşara er-Rai’nin Başbakanın tavrından hoşnut olmadığını’ belirtti. Kaynaklar, durumun ‘Diyab’ın, Patrik tarafından günler önce verilen vaazı dikkatle dinlemediğini gösterdiğini’ ifade etti.  

Hasan Diyab’ın Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame’ye karşı yürüttüğü kampanyalar da dahil, herkesin bildiği gibi Diyab, iktidara gizli lider Cibran Basil tarafından getirildi. Bunların hepsinin ardında ise İran çıkarlarını temsil eden Hizbullah bulunuyor.

Lübnan sokaklarının yeniden devrime başvurması, insanların taleplerinin ve gerçek kaygılarının üstünün koronavirüs tarafından örtülemeyeceği anlamına geliyor. Nitekim bu durum, Irak sokakları ve Yemen arenası için de geçerli.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya