Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tarihi Değiştirenler: Bilim kurgunun babası Wells

Tarihi Değiştirenler: Bilim kurgunun babası Wells

Çarşamba, 13 Mayıs, 2020 - 12:30
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Bilim kurgu yazarı ve tarihçi Herbert George Wells’in (1866-1946) en iyi biyografisi ya da eleştirisi, 1934’de 68 yaşındayken yine kendi kaleminden çıkan “Experiment in Autobiography” (Otobiyografide Deney: Çok Sıradan Beynin Bulguları ve Sonuçları) adlı kitabıdır. Wells’in hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği üslubu, kitabın daha ilk paragrafında kendisini gösteriyor:

“Dün 97 yaşında ölen H. G. Wells, genç nesiller için pek bir şey ifade etmeyecek; ancak hatıraları bu yüzyılın başlarına dayananlar belki bazı kitapların adlarını hatırlayacaktır. Hatta eski tavan aralarında bu kitapların bir veya iki nüshasını bile bulabilirler. Wells aslında, zamanının en üretken yazarlarından biriydi. Kitapları kendisi çıkarmamıştı ama hakkında çıkartılan kitaplar vardı. British Museum’da insanların yakında terk edecekleri bir okuma odasında bulunan ve onun adını taşıyan bir fihristte, 600’den fazla başlık mevcut.”

Wells, kendinden bahsetmeye devam ediyor:

“Mütevazi bir aileden geliyor. Eskiden bahçıvan olan babası, daha sonradan bir dükkan sahibi oldu. Babası otel çalışanı olan annesi ise evlenmeden önce bir hanımefendinin hizmetçisiydi.”

Wells, hayatını etkilemediğini vurgulamak için sosyal durumuna değinmekte ısrar ediyor. Ailesinin şiddetli yoksulluğu nedeniyle başta okuyamayan Wells, babası gibi bir bakkal olacağını düşünüyordu. Ancak sekiz yaşında bacağı kırılınca evde kaldığı sırada kitap dünyasını keşfe daldı. O sırada Charles Dickens ve Washington Irving’in kitaplarını yalayıp yutan Wells, 13 yaşına geldiğinde bir eczanede, 15 yaşında ise bir perde fabrikasında çalışmaya başladı. Ardından okul müdürü görevine geçtiğinde bir yandan çalışırken bir yandan da öğrenmeye başladı. 20 yaşında vardığında, Londra Üniversitesi lisans mezunuydu.

Genç yaşında kuzeniyle severek evlendi, ancak bu evlilik iki yıl sonra son buldu. Yeniden evlendiğinden ise iki çocuk sahibi oldu. Görünmez Adam, Zaman Makinesi, Doktor Moreau’nun Adası, Dünyalar Savaşı, Ağrı Dağı Yolcusu Kalmasın başlıca eserleri arasında yer aldı. 74 yaşında yazdığı “Yeni Dünya Düzeni” gibi başarılı kitaplara imza attı.

Wells’in belki de en önemli kitabı, yalnızca İngilizce baskısının dört milyon nüshası satılmış olan “Kısa Dünya Tarihi” kitabıdır. Nitekim 75 yaşına geldiğinde, toplamda 90 farklı kitap yazmış, 76 yaşında ise doktorasını yapmıştı.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya