Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump ve Obama: Wuhan Yarasası

Trump ve Obama: Wuhan Yarasası

Perşembe, 21 Mayıs, 2020 - 13:00
Memduh Muheyni
Al Arabiyya Genel Yayın Yönetmeni

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama, 15 Ocak 2017'de bir devlet adamına yakışır şekilde, halefi Trump’a başkanlığı devretti. Herkesin bildiği gibi Trump’ı talkshow programlarında alay konusu haline getirdi. Diğer taraftan gazetecilere verdiği bir demeçte, ‘Trump’ın onun gibi bir başkan olacağını düşünmesi konusundaki cesaretinden dolayı’ onu kalabalıklar önünde aşağıladı.

Fakat aslında biz sadece duruma yüzeysel bir şekilde tanık olduk. Nitekim bu tarihten yaklaşık iki hafta önce Obama başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıya Obama’nın eski yardımcısı Joe Biden, ulusal güvenlik danışmanı Susan Rice ve eski FBI direktörü James Comey katıldı. Toplantının amacı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'ı köşeye sıkıştırmaktı.

Bu toplantının ardından Rusların Trump yönetimi ile gizli bir anlaşma yaptığı yönünde hikaye ortaya atıldı. Aslında bu bir cadı avıydı. Amacı bir sonraki başkanın ve ekibinin imajını lekelemek olan hikaye ile birlikte bu kimseler, yeni yönetimin dürüstlüğü üzerine gölge düşürdü. Politik arzular, istihbarat araçlarıyla ve propaganda yoluyla devreye sokuldu. Son zamanlarda üst düzey bir FBI yetkilisinin açıklamasında, yeni ulusal güvenlik danışmanını devirmek yönünde açık niyetlerin olduğu ifade edildi. Elde edilen notta şu ifadeler yer alıyordu: “Flynn'ı ya itiraf ederek ya da yalan söyleyerek uzaklaştırın.” Tam olarak böyle oldu. Flynn, Trump'ın ekibine girdikten bir aydan daha kısa bir süre sonra görevinden ayrıldı.

Böylece yeni yönetimin itibarına ilk çamur atıldı. Ardından yoğun bir şekilde medyaya istihbarat verileri sızdı. Birkaç hafta sonra CNN heyecan verici bir hikaye sundu. Fakat bu hikaye, Trump'ın Ruslarla olan ilişkisi hakkındaki sahte notlara dayanıyordu. Notlar, Christopher Steele adında eski bir İngiliz istihbarat subayı tarafından uyduruldu. Bunlar arasında Trump'ın bir otelde hayat kadınlarıyla bir gece geçirdiğini gösteren bir videonun bulunduğuna ilişkin şüpheli iddialar da vardı. İddiaya göre kayıt, şantaj yapmak ve Beyaz Saray’a gündemini dayatmak isteyen Rusların elindeydi. Bundan sonra uzunca bir süre devam eden bir suçlama kampanyası başlatıldı.

Robert Mueller’in Ruslar ile Trump yönetimi arasında herhangi bir gizli anlaşma olduğuna dair herhangi bir kanıtın bulunmadığını ortaya koymasıyla soruşturma sona erdi. İlgili toplantının ardından zekice ve acımasızca bir kampanya başlatıldı ve bu kampanyada ihanet, ajanlık ve gayrı meşru ilişki gibi araçlar kullanıldı.

Obama yönetiminin tüm üyelerinin bu kampanyaya katıldığını hatırlıyoruz. Şu ana kadar Başkan Trump dememekte ısrar eden CIA Direktörü John Brennan, Helsinki'de Putin ile yaptığı ünlü toplantıdan sonra onu açıkça 'vatan hainliğiyle' suçladı. Obamacı doktrini benimseyen tüm bekçi köpekleri, Rusya ile olan ilişkiyi halkın önünde bir ‘kader meselesi’ haline getirene kadar ellerinden geleni yaptılar. Bunun doğru olmadığını bilmelerine rağmen başkanlarına ve onun doktrinine olan bağlılıklarını sürdürdüler. Ayrıca burada rakipleri seçim sezonuna kadar bitkin bir av haline getirecek anlaşılabilir ve haklı bir hedef daha vardı, fakat plan başarılı olmadı. Şu an dünyayı etkisi altına alan ve ekonomik plandaki tüm başarılarına rağmen Trump'ı zayıflatan koronavirüs salgını sonrasında her şeyi unuttuk.

Zikretmiş olduğumuz bu hususların hepsi bizi önemli bir noktaya getiriyor. Bugünlerde, geçen tüm yıllar boyunca adamlarının arkasına saklanan Obama'nın gün yüzüne çıktığına ve kendini gösterdiğine tanık oluyoruz. Obaba, Trump'ı protokolü kıracak bir şekilde devirmek ve Biden’ın kampanyasına bizzat girmek için doğru zamanı seçti. Oysa eski başkanlar ‘başkanlığın kıymetini ve başkanın itibarını’ koruma amacıyla parti çatışmalarından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırlardı.

5 Ocak’taki Flynn'ı devirmeye yönelik toplantıdan, istihbarat sızıntılarına ve koronadan, eski başkanın bizzat çatışmaya girmesine kadar olan süreçteki yaşananlar göz önünde bulundurulduğunda, çatışmanın gerçek anlamda iki ekol arasında olduğunu görüyoruz. Bu bölgede bizim için önemli olan budur. Trump, Obama ve adamları tarafından bölgede kendisine yönelik olan bütün projelerini boşa çıkardı ve onların siyasi miraslarını un ufak ederek solcu ideolojik uzantılarının önünü kesti. Burada nükleer anlaşmanın ve Süleymani’nin iki ölü beden olduğunu hatırlayalım. Ancak Obama ve ekibi, Wuhan'daki ölü yarasanın paha biçilmez yardımıyla birlikte intikam almak ve saati 4 sene öncesine geri döndürmek için önemli bir fırsat yakaladı. Bundan dolayı kapalı kapılar ardında gizli toplantıların ve istihbarat çalışmalarının yapıldığına dair hikayeler ortaya çıkmaya başladı. Önümüzde zorlu bir 6 ay bizi bekliyor, hazırlanalım.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya