Antifa ve kaos!

Antifa ve kaos!

Çarşamba, 3 Haziran, 2020 - 14:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Görülen o ki solcu anarşist grupların ABD eyaletlerinde devam eden ayaklanmalara ve vandalizme olan katkıları, kurban George Floyd’un gömleğini kaldırmaktan ibarettir. Bu grupların açık hedefi, devleti ve kurumları zayıflatmaktır.

Ülkede yaşanan hadise devletin seferber edilmesini, Ulusal Muhafız Kuvvetleri’nin sokaklara inmesini gerektirdi. Ayrıca bu hadise Demokrat Parti siyasetçileri, milletvekilleri ve eyalet valileri için büyük bir utanca sebep oldu. Onlara devletin yüksek çıkarlarına güvenmeyen adamların manzarasını gösterdi! Bu kaosun destekçileri kimlerdir? Kaos atmosferinden faydalanan sıradan hırsızları bir kenara bırakın. Bu kimseler sıradan suçlulardır.

ABD Başkanı Donald Trump, sol terörizmi körükleyen Antifa grubundan söz ediyor. Trump Antifa’yı ve radikal solu Amerika'da kaosa sebep olmakla suçladı. Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda ise “Antifa ve radikal sol. Suçu başkalarına atmayın” ifadelerini kullandı.

Bender ed-Davşi Al Arabiya sitesindeki araştırma yazısında şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Antifa, anti-faşizmin bir kısaltmasıdır. Demokrat Parti adı altında solcu eğilimleri olan ırkçılık karşıtı grupların adıdır.  Yerel neo-Nazilerin faaliyetlerini takip eder ve bunları uygularlar. Bu hareketler 1980'li yılların sonlarında solcu siyasetin rahminden doğdu. Kendilerini anti-kapitalist olarak isimlendiriyorlar ve ırkçı, homofobik hareketlere karşı eylemler düzenliyorlar.”

“Antifa: The Anti-Fascist Handbook” kitabının yazarı Mark Bray, bu grupların kültürel kampanyalarda bulunduklarını, toplumsal ittifaklar kurduklarını ve aşırı sağcılara mücadele etmek için kendini savunma tatbikatları düzenlediklerini söylüyor.

Rose City Antifa’nın Facebook sayfasından yapılan bir paylaşımda şu ifade yer aldı: “Faşizmle savaşın bir noktadan sonra fiziksel şiddeti gerektirmesinden dolayı özür dilemiyoruz.”

Radikal solcu Antifa grubuna benzer, fakat feminen tarafı ağır basan bir grubumuz var. Bu grubun kadın versiyonu gibi. Erkeklik, dini kurumlar, cinsel ayrımcılık ve homofobik fenomenlere karşı olduklarını söylüyorlar. Ukrayna'da kurulan grubun merkezi şu anda Paris’te bulunuyor. FEMEN adlı grup, ‘küresel solcu anarşist cepheye’ katıldı. Bu grubun tam anlamıyla çıplak göğüsleriyle, küresel sol müttefiklerine ve Müslüman Kardeşler'e nasıl büyük hizmet sunduğunu gördük. Hayal edin!

FEMEN grubundan Tunuslu aktivist Emine Sboui, 30 Nisan 2014'te çıplak göğüslü diğer yoldaşlarıyla birlikte Paris'teki Mısır büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenledi. Bu gösteride Müslüman Kardeşler aleyhinde verilen mahkeme kararları protesto edildi ve Muhammed Mursi’nin serbest bırakılması talep edildi.

Özetle ABD sokaklarındaki mevcut vandalizm, ‘geniş siyasi, medya, sanatsal ve kültürel ayağı bulunan bir cephenin hoyrat terörü’nden ibarettir. Bu grupların tohumu Obama’nın karanlık döneminde toprağa atıldı ve çürük meyvelerini şu anda veriyor. Bir cephesini şiddeti körükleyen, kaotik solcu gençler, diğer bir cephesini çıplak göğüslü kadınlar, bir başka cephesini Humeyist ve İhvancı gençler oluşturuyor. Bu kimselerin hepsi aynı hedefe koşuyorlar.

Antifa, bu büyük küresel sapkınlığın ifadelerinden sadece bir tanesidir.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya