Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

3 yıllık boykot

3 yıllık boykot

Cumartesi, 6 Haziran, 2020 - 10:15
Abdurrahman Raşid
Suudi Arabistan’lı gazeteci. Şarku’l Avsat’ın eski genel yayın yönetmeni

Katar hükümeti, İran rejimini ABD’li mahkûmu serbest bırakması için ikna etmek amacıyla her türlü yola başvurdu. Ayrıca Taliban hareketinin yüzlerce üyesine ve çocuklarına, Afganistan'da ABD’liler ile anlaşma yapması ve diğer çeşitli hizmetler için sabit maaş verdi. Doha ABD yönetimine yaklaşmaya ve yeniden arabuluculuk yapmaya ikna etmeye çalışıyor. Böylece Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn ile ilişkilerini yeniden tesis etmeye çalışıyor. Gerçek şu ki bu ülkeler Katar ile ilişkilerin yeniden tesis edilemeyeceğinin ve tekrar anlaşmazlıkların yaşanacağının farkındalar. Bundan dolayı ilişkilerin kopuk olduğu halihazırdaki durumun daha iyi olduğunu düşünüyorlar.

Doha sürekli bir şekilde Suudi hava sahasının kapatılması sonucu İran hava sahasını kullanmak zorunda kaldığını ve ablukadan mustarip olduğunu söylüyor. Katar, dünyada sesi çok çıkan ülke olmakla birlikte en az güvenilir olan ülkedir. Mesela komşularına yönelik ablukadan dolayı sıkıntılar yaşadığı yönündeki sözlerinin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Nüfusu 2 milyon olan Katar, geçen yıl 38 milyon yolcu karşıladı. Mısır, 90 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen havaalanında 10 milyon yolcu karşıladı. Abluka ve ıstırap bunun neresinde?

Boykot, dört ülkenin Katar'la olan ilişkileriyle sınırlıdır ve dünyanın geri kalanıyla hiçbir ilgisi yoktur. Katar, boykotu sadece ekonomik nedenlerle değil, bazı politik nedenlerle de sona erdirmek istiyor. Dört ülke Katar'ı boykot etti ve takip etmiş olduğu politikaların yanı sıra uygulamalarını da reddetti. Çeyrek yüzyıl boyunca Katar, yurtiçinde ve yurtdışındaki muhaliflere ve Suudi Arabistan’ı hedef alanlara fon sağladı. Hükümetler ve bireyler düzeyinde bu uygulamalarını bugüne kadar devam ettiren Katar, onların tek finansmanı gibi oldu.

Riyad daha önce uzlaşı ve işbirliği için her yolu denedi. Bir mesaj göndermek için ilişkilerini kesti. Katar bu hükümetleri hedef almak ve istikrarsızlaştırma girişimlerini desteklemek gibi bir politika izliyor. Libya'da rejimin çöküşünden sonra ortaya çıkan kayıtlar, Katar Eski Emiri'nin ifadeleriyle doludur. Bugün hala asıl iktidar onun elindedir. Albay Kaddafi ile yaptığı birkaç toplantıda Suudi yönetimini devirmek için komplo kurmaktan bahsediyor. Sızdırılan bu konuşmalar, Katar liderliği tarafından reddedilmedi. Toplantının taraflarından olan eski dışişleri bakanı, bu planın ciddi olmayan bir diyalogdan ibaret olduğunu söyledi!

Katar, bugüne kadar Yemen'deki isyancı grupları destekleyerek Suudi sınırlarını ve şehirlerini hedef alan saldırılara fon sağladı. Aynı zamanda, Irak ve Suriye'ye kaçarak Nusra Cephesi’ne ve el-Kaide’ye katılan Suudi aşırılık yanlılarını finanse etti. Şu anda merkezi Türkiye'de bulunan Müslüman Kardeşler gibi İslamcı faşist harekete fon sağlıyor. Batı'daki muhalifleri besliyor ve çeşitli ülkelerdeki düşmanca kampanyaları fonluyor. Bu faaliyetlerden zarar gören Bahreyn, BAE ve Mısır, bundan dolayı Doha ile olan ilişkisini sona erdirmeyi tercih etti.

Bazıları boykotu bitirmenin bu kampanyaya son vereceğini söyleyebilir. Oysa şimdi uzlaşı sağlansa da Katar, 1990'lardan beri sürdürdüğü düşmanca faaliyetlerine son vermeyecek. Dost ve kardeş kisvesiyle hareket ettiği yıllarda bile bu tür eylemlerinden geri durmadı. Doha, yeni bir sayfa açmaya hazır olduğu konusunda ABD’ye yalan söyleyecek. Son dönemde yaptığı tek şey, dört ülkeye düşman olan grupları İstanbul'a nakletmek ve Doha'dan ayrıldıklarını iddia ederek onların buradaki etkinliklerinin bütçesini üstlenmektir. Maalesef Katar sistemi kronik, tedavi edilemez bir hastalıktan mustariptir. Bundan dolayı boykot en az hasarlı olandır.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya