Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Soruşturma

Soruşturma

Cumartesi, 12 Eylül, 2020 - 07:00
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Beyrut Limanı’nda bir nükleer bomba yahut bin kadar sıradan bomba gücünde meydana gelen patlama sonrasında Cumhurbaşkanı Mişel Avn, uluslararası soruşturmanın yavaş bir şekilde ilerlediği belirterek, soruşturmanın derhal yerel olması gerektiğini söyledi. Avn bu iddiasında, Lübnan Özel Mahkemesi'nin Başbakan Refik Hariri'nin suikastıyla ilgili olarak 15 yıl süren soruşturması sonrasında verdiği karara dayanıyor. Mahkeme, 20 kişinin hayatını kaybetmesine ve 200 kişinin yaralanmasına sebep olan olayın hazırlayıcısı, planlayıcısı ve failinin sanıklardan biri olduğu sonucuna vardı.

Beyrut Limanı’nda gerçekleşen olay, bir Süpermen tarafından işlenmiş bir suç değildir. Lübnanlılar ve dünya kamuoyu, her gün bir hükümet kurumunda bin bomba gücünde bir patlamanın meydana geldiğini görüyor. Ali Baba mağarasından bin kat büyük olan bu başı boş hükümet kurumunun arkasında yine bin mağara ve onun arkasında da bin mağara bulunuyor. Hiçbir uluslararası, yerel veya ortak soruşturmanın son mağaraya ulaşması mümkün değil. Bunun sebeplerinden biri, özellikle de sorgulananlar gerçekleri söyledikleri takdirde, soruşturmanın bu işitileceklere dayanacak gücünün olmamasıdır.

Bu tür felaketlerde bin bombaya ek olarak 2750 ton amonyum nitrat, on ton havai fişek ve binlerce tüp (The New York Times), bin gerçek ve bin kadar da roman bulunuyor. Küçük bir soruşturma ekibinin bu büyüklükteki bir işi bitirmesi mümkün değil. Bunun için ne bir gün ne bir ay ne de bir yıl yeter.

İçişleri Bakanı'nın soruşturmayı 5 gün içinde tamamlama sözü verdiği doğrudur. Ancak insanlar bakanın şaka yapmayı sevdiğini bilmiyor. Liman, herkesin dahil olduğu bir şirkettir. Her tarafın büyüklüğü kadar bir payı vardır. Evet, adalet ve doğruluk! Çünkü, Lübnanlı politikacıların onlarla hiçbir ilgisi yok, adalet ve eşitlik dışında da bir dertleri olmadığı gibi. Bunun için daha fazla kanıta gerek yok. Şimdiye kadar neredeyse bin kadar kanıt var.

Patlamanın ertesi günü taraflar sürece müdahale etmeye başladılar. Ulusal Akım Partisi, kendisine bağlı olan liman müdürünün tutuklanmasına itiraz etti. Bu büyüklükte bir limanda bu büyüklükte bir patlama meydana geldiğinde siz, ilk görevliyle soruşturmayı başlatırdınız. Fakat Lübnan’da böyle değil.

Lübnan'daki bir sanık, kendisine yöneltilen suçlamayı, kendisini yargılayacak hâkimi ve hapis cezasının türünü belirliyor. New York Times’ın araştırmasına göre bir şirket limandaki malları çıkarmak için yılda 200 bin dolar kadar rüşvet ödüyor. Bu sadece örneklerden biri. Yine araştırmaya göre özellikle de yasak olan mallarla birlikte her türlü eşya bu limandan geçiyor. New York Times’a konuşan bir yetkiliye göre elektrikli tarayıcı (X-Ray) yıllardır arızalı ve hükümet bunun için ödeme yapmayı reddediyor.

Soruşturmada başarılar!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya