Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Yatlar ve sosyalist konaklar

Vladimir Putin, Karadeniz'de inşa edilen 1,3 milyar dolarlık sarayın kendisine ait olduğu iddiasını yalanladı. Bir Rus milyarder ise söz konusu efsanevi binanın kendisine ait olduğunu söyledi. Her halükarda ne Putin’i yalanlamak ne de binanın inşasının sorumluluğunu aniden üstlendiği ortaya çıkan zenginleri doğrulamak akıllı kişilerin işi değildir.
İbn Haldun'un "kurban celladını taklit eder" şeklinde meşhur bir sözü vardır. Çalışan patronunu taklit ediyor. Zengin olmaya başlayan fakirler, zengini taklit etmek için acele eder ve onlar kadar zengin olmak isterler. Bu insan tabiatında vardır. Ancak şimdiki veya eski komünistler arasında ortaya çıkan abartılar çok çarpıcı bir olgudur. Nikolay Çavuşesku'nun geride bıraktığı lüks villalar Romanya'da şu anda satılık. Bin odadan oluşan saray ise parlamento binası oldu.
Mao Zedong, kendilerine karşı isyan eden imparatorların saraylarından çok daha fazla sayıda Komünist Parti liderlik kompleksi inşa etti. Mareşal Tito, kendisi için ayırdığı Brioni adasında yaşıyor ve ülkeyi oradan idare ediyordu. Tito,  Brioni adasından yatıyla istediği yere veya resmi ziyaretlerine gidiyordu. Sovyet lideri Leonid Brejnev ise hızlı ve eski arabaları severdi. Diğer yandan Saddam Hüseyin'in 48 sarayı vardı. İran Şahına isyan edenlere gelince, Humeyni'nin ölümünden sonra utanmadan onun saraylarına taşınmışlardı. Çar'ın kovulduğu Kremlin'de Lenin’in hâlâ mumyası duruyor. 1. İdris, Mısır'daki sürgününden döndükten sonra sahip olduğu Mercedes marka üç arabasını devlete bağışladı. Muammer Kaddafi ise sosyalist oğlunu ve yanından ayrılamadığı "kaplanını" kabul etmesi için Viyana Üniversitesi’ne baskı yaptı. Libya Sosyalist Halk Cemahiriyesi'nin varisi Seyfülislam Kaddafi, yatı ile babasının ev teorisini anlatmak için güney Fransa limanlarına geldi. Sonuç: Bu dünya için "Yeşil Kitap" ve "Üçüncü Teori" dışında bir kurtuluş yoktur. Anlaşma Libya'ya hayırlı olsun. 42 yıllık Kaddafi devrinden sonra vakit gelmişti.