Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beş yıllık vizyon ve yaşam kalitesi

Beş yıllık vizyon ve yaşam kalitesi

Salı, 27 Nisan, 2021 - 10:15

Suudi Arabistanlılar, bu günlerde büyük bir neşe, gurur ve iftiharla çok önemli bir hadiseyi, esas olarak kültürel ve sosyal alanlarda Suudi Arabistanlıların yaşamları üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip 2030 Vizyonu’nun lansmanından bu yana geçen 5 yılı anıyorlar. Kadın hakları ve aile ile ilgili yasa ve yönetmeliklerdeki muazzam reformlar, kadınların ve ailenin uzun yıllar maruz kaldığı acı ve adaletsizliği ortadan kaldırdı. Bu acı ve adaletsizlikler, yasa koyucunun maksadı kavramını daraltmaktan ve cehaletten başka bir şey değildi. Bu reformlar, birçok sosyal soruna katkıda bulunan ve insanların yaşam biçimini etkileyen yanlış anlamaları tamamen değiştirdi.

Vizyon, kurumsal bir şekilde ve sistematik bir yöntemle hoşgörülü dini söylemi yayma, nefret ve menfur ırkçılıkla dolu tekfirci söylemlerle mücadele etme ilkesini kökleştirdi. Yurtiçinde ve dışında bir arada yaşama kavramını geniş ve kapsamlı anlamıyla tesis etti.

2030 Vizyonu, Suudi Arabistan'da yaşam biçimini iyileştirmeyi amaçlayan seçkin programı "Yaşam Kalitesi" ile aynı anda zevk ve fayda unsurlarını gerçekleştirmeyi hedefledi. Bu amaçla kültür, eğlence ve spor programlarına katılımı artıracak yeni seçenekleri teşvik etmek ve başlatmak için gerekli ve lüzumlu ortamı sağladı. Bu, ekonomi ve yatırım fırsatlarının tabanını genişletirken, önemli sayıda iş fırsatı yarattı.

Yaşam Kalitesi programı iki ana ilkeye dayanıyor; yaşanabilirlik ve yaşam kalitesi. İstenilen dengeyi sağlamak için konut, toplu taşıma, altyapı, halk sağlığı ve bakımı gibi önemli konularla ilgili hayatın temellerinde ümit vaat eden girişimler başlatıldı. Örneğin, yolları, trafik sistemlerini ve trafik düzenlemelerini geliştirme girişimleri, trafik kazalarının muazzam oranda azalmasına katkıda bulundu. Bu da rekor bir süre içinde ölüm yüzdesinde çok önemli bir düşüşle sonuçlandı. Bilhassa Suudi Arabistan'daki trafik kazaları ve bunlara bağlı ölüm oranlarının dünyada en yüksek oranlar arasında olduğu hesaba katılırsa bu, çok büyük bir başarı.

Vizyonun benimsediği bu yeni yönelimlerin bir ürünü de tüm dünyaya karşı büyük bir kültürel açılımdı. Sonuç olarak, ülkenin tarihsel derinliğinin öneminden doğan kültürel gücü ve avantajını yansıtmanın önemine odaklanıldı. Buna bağlı olarak, önemli, yeni ve çeşitli alanları içeren 11 komisyon kuruldu. Bu komisyonların amaçları; çeşitli sanat dalları, tiyatro, yemek, sinematografi ve arkeoloji gibi farklı alanlarda Suudi Arabistanlı deneyim ve uzmanlıkları geliştirmek. Uzmanlık enstitüleri, beceri ve bilgiyi geliştirmek için yabancı burs programları açmaya odaklanarak tüm bunlara bilimsel destek sağlamak.

Spor da medeni bir kavram olarak öne çıkıp, enerjik bir toplumun temel direklerinden biri rolünü oynadı. Bu nedenle, Spor Bakanlığı, spora mümkün olan en büyük katılımı sağlamak ve böylece tansiyon, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıkların yaygınlaşmasını sınırlamak için dikkate değer bir dizi farklı ve faydalı program başlattı. Kullanıcılarına tüm spor etkinliklerinden haberdar olma ve katılma olanağı tanıyan "Herkes için Spor" uygulaması başlatıldı ve yaygınlaştırılmaya çalışıldı. Spor diplomasisi fikrinin pratik uygulamasında sporun oynadığı artan rolü unutmamak gerekiyor. Bu, halklar ve ülkeler arasındaki sınırların ve duvarların kaldırılmasına etkin bir şekilde katkıda bulundu. Suudi Arabistan'da büyük ve kayda değer bir başarıyla düzenlenen uluslararası spor etkinlikleri aracılığıyla halklar arasında iletişim köprüleri kurdu ve güven inşa etti.

Turizm sektörü de son 5 yılda önemli ve etkili sonuçlara ulaştı. Söz konusu sonuçlar, farklı ülkelerden Suudi Arabistan'ı ziyaret eden ziyaretçilerin sayısı sayesinde kaydedildi. Ziyaretçilerin sayısının artması ise, 49 ülke vatandaşlarına Suudi Arabistan'a girme, gezme ve dolaşma izni veren turist vizesi programının başarılı ve sorunsuz bir şekilde başlatılmasının ürünü. İç turizmin de bunda etkili bir payı bulunuyor. Çok sayıda vatandaşın ve sakinin ilgi ve etkileşimi, bu alandaki fırsatların yatırımcıların dikkatini çekmesine ve turizm tesislerinin daha cazip hale getirilip, geliştirilmesini, gelişmiş standart ve ölçütlerde rekabet koşullarını karşılayabilmesini sağladı.

2030 Vizyonu, kültürel ve sosyal alanlarda en büyük etkiye sahip ve yaşam kalitesini artıran önemli girişimler ve programlar sunmaya devam ediyor. Bunların etkileri Suudi Arabistan içinde kalmayıp rekor sürede bölgedeki çeşitli ülkeleri de etkiledi. Hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği başarılar gerçekleştirdi. Yaşam biçiminde niteliksel bir sıçrama meydana getirdi, ülkenin geleceği ve gençliği için daha güzel bir yarın beklentilerinin çıtasını yükseltti.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya