Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Expo 2020 Dubai’de Suudi ‘kapanı’!

Expo 2020 Dubai’de Suudi ‘kapanı’!

Cumartesi, 6 Kasım, 2021 - 07:00
Türki Dahil
Gazeteci yazar

Kısa bir süre önce Expo 2020 Dubai’deki Suudi Arabistan standının organizatörleri, kendi standlarının Expo’ya katılan 193 ülkenin standını geride bırakarak 500 binden fazla ziyaretçi ağırlamasını kutladı. Her ne kadar standın kendine özgü tasarımı ve zengin çeşitliliği standa büyük bir rağbet gösterilmesini sağlayan faktörler arasında yer alsa da cömert misafirperverlik, genç erkek ve kadınlarımızın yüzlerinin güleçliği, tebessümü ve ziyaretçileri selamlayan ve onlara sevgiyle veda eden gülümsemeleri, Suudi Arabistan’ın standının misafirleri için standın göz kamaştırıcılığından önce geliyor. Gençler ziyaretçileri zengin ve çok yönlü bir içerikle Suudi Arabistan Krallığı'na eşi görülmemiş bir keşif yolculuğuna çıkardığında genç ülkenin ruhunu yansıtmış, dünyaya samimiyeti göstermiş ve refah yayan bir geleceğe doğru ilerlemiş oluyorlar. Bir ucu gökyüzüne doğru yükselen standın bu eşsiz tasarımında, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’nun manevi babası Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın şu ifadesinden ilham alındı:

“Arzularımız göklere kadar uzanıyor.”

Expo 2020 Dubai’de Suudi Arabistan standının açılmasının akabinde bir gazeteci bana standın en gurur verici yanının ne olduğunu sordu. Kendisine şu cevabı verdim:

“İnsanları, kültürleri, mirası, yüzey şekilleri ve halkının gelenekleriyle zenginliği, çeşitliliği, güzelliği ve ihtişamı ile ülkemin standının her karışı, ülkemin azametine, itibarına ve saygınlığına olan değişmez inancımı tazeliyor. Ancak beni gururlandıran ve şereflendiren şey her gün on binlerce ziyaretçiyi cömertlikle, güleç bir yüzle ve üst düzey bir profesyonellikle karşılayan Suudi üç yüz genç erkek ve kadın.”

Bu usta genç erkek ve kadınlar 13 dili iyi derecede biliyorlar. Standı ziyaret eden her misafirle kendi dilinde konuşuyorlar, sıcak ve hoş sözler söylüyorlar. Hiçbirinin yüzünden güzelliğine güzellik katan gülümseme eksik olmuyor. Standlarına gelen herkesin göğsünü ferahlatan tebessümleri bir an olsun yüzlerinden silinmiyor. Adeta hürmet etmek için yarışıyorlar. Sufyân ibn Uyeyne (ö. 198) hürmet etmeyi şöyle açıklamıştı:

“Evlat, hürmet göstermek kolay bir iştir. Bir güler yüze ve tatlı kelama bakar.”

Suudi gençleri liderliklerine hizmet ederek ve ülkelerini iyi temsil ederek erdemler kazanmaya çalışıyorlar. Muhammed bin Hazım (ö. 810 hicri) şöyle dememiş miydi:

“Övgüler kazananlar bunu samimi ve güler bir yüzle talep ettiler.”

Selman bin Abdülaziz'in oğulları ve kızları cömertliğin özelliklerini ve doğasını büyüklerinden miras aldılar. Güleryüz olmadan cömert de olunmaz. Rıza ‘Muhtar es-Sahah’ kitabında Arapça’da ‘beşaşet’ şeklinde okunan kavramı şöyle tanımlıyor:

“Beşaşet: Güleryüzlülük. Şen şakrak olma. Şen şakrak bir adam; behnan.”

Suudi Arabistan’ın standı parlak kıyafetleri ve göz kamaştırıcı performanslarıyla, zengin doğası, antik mirası, canlı bir toplumu ve dünyaya sunduğu ekonomik fırsatlar ile Suudi Arabistan Krallığı'nın medeni ve kalkınma unsurlarını sunuyor.

Bu heyecan verici keşif yolculuğuna Suudi Arabistan'ın yıldızları ve seçkin elçileri öncülük ediyor. Krallığın gerçek serveti Ebû Temmâm’ın her birini şu sözlerle tanımladığı 300 erkek ve kızdır:

“Heyetler kapısına geldiğinde güleryüzlüdür, ataktır ve kibar bir hizmetkardır.

Arkadaşını ve kardeşini gördüğünde hangisi karındaş ayırt edemezsiniz.”

Bu kahramanlar “Sizler insanları mallarınızla memnun edemezsiniz, onları güler yüz ve güzel huyla hoşnut edersiniz” buyuran Hz. Muhammed’in isteğini yerine getiriyorlar. Öyleyse Suudi gençlerin güleryüzleri karşısında kim şaşırabilir ki?!

Ne zaman Suudi Arabistan standının kahramanları arasında bir ziyaretçinin sorusuna sevinçle yanıt veren genç bir erkek veya kadın görsem, bunların Züheyr bin Ebi Sülma’nın (ö. 609 miladi) torunları olduğunu hatırlıyorum. Sülma bu gençlerin her birini eşsiz beyitinde şöyle tanımlıyor:

“Sevinçle ona geldiğinde, istediğini ona veriyormuş gibi görürsün.”

Suudi Arabistan Krallığı son yıllarda büyük bir dönüşüme tanık oldu. Bu dönüşüm gençler için kapılar açıp fırsatlar hazırladı. Böylece gençler kadim mirasıyla, şanlı tarihiyle ve iddialı ve ileriye dönük vizyonuyla gurur duyan ve ilham kaynağı Muhammed bin Selman'ın başlatıp denetlediği 2030 Vizyonu'nun yaratıcı gündeminin rehberliğinde dünyaya açılan bir ülkenin becerilerini gösterdiler ve yaratıcılıklarını sergilediler. Ülkesinin ancak tutkulu bir halka dayanarak hak ettiği yere ulaşabileceği inancında olan Muhammed bin Selman, Suudilerin himmetini Tuvayk Dağı’na benzetmişti.

Bayanlar ve baylar, size şunu itiraf etmeme izin verin; genç erkek ve kadınlarımız, yarım milyonu aşan rekor sayıda ziyaretin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan Expo 2020 Dubai'deki Suudi Arabistan standının ziyaretçilerini ‘kapana’ düşürdü!

Bu ‘kapanın’ ayrıntılarını Hz. Ali (r.a) şöyle anlatıyor:

“Güleryüzlülük sevginin kapanıdır.”!


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya