Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suç alanını inceleyen katil: Omikron

Suç alanını inceleyen katil: Omikron

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 07:45
Gassan Şerbil
Şarku'l Avsat Genel Yayın Yönetmeni

Koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıkması şaşırtıcı değildi. Bilim adamları daha önce bu konuda uyarmıştı. Aşı olmaya zorlanmalarını özgürlüklerine yönelik bir ihlal olarak gören korkan, tereddüt eden ve kaybolmuş kişileri ikna etmeye çalışmak için bunu bir argüman olarak kullanıyorlardı. Bahsi geçen grubun tutumu ürkütücü ve korkunç. Bir kişinin kişisel güvenliği ile ilgilenmeme hakkı varsa da, aşı yaptırmamak dahil olmak üzere başkalarının güvenliğini tehdit eden herhangi bir eylemde bulunmama hakkına sahip olmadığı kesindir. Varyantın ortaya çıkması mümkündü veya tahmin ediliyordu, ancak kimse onun bireyleri ve ülkeleri endişelendirme konusunda bu kadar büyük bir güce sahip olmasını beklemiyordu. Ama işte salgının Omikron adlı yeni ve gözden geçirilmiş bir sürümü ile karşı karşıya bulunuyoruz. Yeni ziyaretçiyi daha yakından tanımamız biraz zaman alacak olsa da, ilk bilgiler, salgının önceki sürümlerinden daha öldürücü olduğu ve hızla yayılabileceği izlenimi veriyor.

Geçtiğimiz aylarda dünya, salgının ortaya çıkışının sebep olduğu darbenin etkisinden kurtulabilecek gibi görünüyordu. Ekonomi canlılığının bir kısmını geri kazandı, kendini kayıplarını hesaplamaya ve bunlarla yüzleşmenin en iyi yollarını düşünmeye adadı. Ekonominin yaşadığı şey, trilyonlarca dolar değerindeki tam bir felaket boyutundaydı. Turizm ve havacılık dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde ciddi zayiatlar ve eğitim alanında büyük kayıplardı. Rakamların sertliğine rağmen, özellikle yüksek aşılanma oranları, yakında piyasaya sürülecek ilaçlarla ilgili haberler ile dünya, bir ölçüde canlılığını ve gücüne olan güvenini yeniden kazandı.

Dünyanın salgını neredeyse unuttuğunu veya artık onu günlük mönüsünün ana yemeği olarak görmediğini söylemek abartı olmaz. Kasvetli günlerde gazete manşetlerini işgal eden salgın, sayfaların alt kısmında yer alan küçücük bir habere indirgendi ya da ortadan kayboldu. Bunlar, dünyanın rehine ruh halinden çıkışının göstergeleriydi ve sayılar, aşılar ve muazzam bilimsel ilerlemenin ejderhayı öldürecek silahı üretme yeteneğine kesin bir inançla destekleniyordu.

Dünya başka dosyalarla meşgul oldu. Salgının ortaya çıkışı, uluslararası nefreti ne silmiş ne de dondurmuştu. Nefret ve korku, siyasetin, sıcak rüzgarların ve yıpratma savaşlarının itici gücüdür. Son haftalarda NATO generallerinin, dünyanın bir gün Rusya'nın Ukrayna'yı işgal ettiği haberiyle uyanacağına dair derin korkuları hakkında duyduklarımız basit değil. Vladimir'in büyük programında değişmeyen tek şeyin, Batı'ya kan kaybettirmek ve Avrupa’nın damarlarına doğalgaz ile birlikte şüphe pompalamak olduğundan hiç şüphem yok. Kremlin'in efendisinin Sovyetler Birliği'ni tek kurşun sıkmadan intihara sürükleyen Batılı modele karşı bir intikam programı yürüttüğü artık bir sır değil. Ancak Putin'in darbe indirme tarzının dikkatli bir şekilde izlenmesi, 1968'de Sovyetlerin Çekoslovakya'yı işgalini anımsatan bir işgal ihtimalinin yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı uygulamalarını da uluslararası sınırların tankların paletleri altında ezilmesi olasılığını da dışlamaya yardımcı olur.

Geçtiğimiz aylarda dünya korona ile bir arada yaşamaya alışmış, kendisini yeniden eski ve yeni savaşlarına vermişti. Çin tehdidiyle ilgili konuşmalar artmıştı. Güney Çin Denizi'nde ve Tayvan kıyılarında, açık bir temas hattının özellikleri ortaya çıkmıştı. Afganistan'dan dönen ABD'nin kendisini yeni Sovyetler Birliği saydığı Çin Komünist Partisi ile mücadeleye adamak istediği aşikardı. Mevcut Çin liderinin bizzat okul müfredatlarının sağladığı bir tür lider kültü ile dünyanın fabrikasının başındaki ikametinin ucunun açık olmasını sağlayacak prosedürleri tamamlamadaki başarısı, muhtemel senaryolarla ilgili heyecanı ikiye katladı.

Salgının ortaya çıkması, büyükler kulübündeki dinozorların davranışlarını değiştirmedi, keza bölgesel kurtların açgözlülüğünü de. Salgının 5 milyon insanın canını alma başarısı ve küresel ekonomide benzeri görülmemiş astronomik boyutta kayıplara yol açması, ülkeleri çatışmalarını durdurmaya veya cephanelerini geliştirme çalışmalarını dondurmaya sevk etmedi. Korona rüzgarlarının etkisiyle Etiyopya bir iç savaşa sürüklendi. Lübnan cehennemdeki ikametini derinleştirdi. İran, rehin aldığı başkentleri serbest bırakmadan ABD karşısında acıya dayanma gücünü test etmeye devam etti.

Sıradan vatandaşlar, koronanın yeni sahnenin bir parçası olduğunu kabul ettiler. Aşı oldular ve ofislerine geri döndüler. Yakınlarında bir vakanın tespitini sportmence bir ruhla karşılamaya ve günlük bir öğün haline gelen testi yaptırmakla yetinmeye başladılar. Hükümetlere gelince, politikalarına olan güvenleri arttı. Bazı kısıtlamalardan vazgeçtiler ve ekonominin yaşamının en az insanların yaşamı kadar önemli olduğunu hatırlatarak salgın geri dönse bile kapanmaya dönüşün söz konusu olmadığını ima ettiler.

Kolera, İspanyol gribi ve diğer salgınlar zamanında vatandaşların, felaket haberlerinden ve özellikle de salgın hastalıkların gerçekleştirdikleri soykırımlardan geç haberdar olması mümkündü. Bugün, akıllı telefon dedikleri casus sayesinde bu haberlerin zehri hemen sofranıza ulaşıyor. Birkaç dakika sonra da uzmanlar beliriyor, başlıklar birbirini takip ediyor ve korku yurttaşların, hükümetlerin ve borsaların evlerine sızıyor.

Kötümserlerin öngörüleri doğruysa, dünya kendisini teröristlerin sızma yeteneklerinden kat kat daha fazla sınırları aşma yeteneğine, keza özellikle aşıları atlatmak konusunda, kibirli politikacıların yeteneklerini aşan bir yanıltma kapasitesine sahip bir seri katille karşı karşıya bulacaktır. Yeni katilin ortaya çıkışıyla ilgili belki de en tehlikeli şey, kasvet mevsimini ve onunla birlikte ölüm, ekonomik çatlaklar, iflaslar, terk edilmiş ofisler, boş mağazalar ve ıssız havaalanları senaryolarını canlandırmasıdır.

Yeni katilin eşi benzeri görülmemiş bir öldürme yeteneği olduğu ortaya çıkarsa, dünyanın neye ihtiyacı olduğunu anlaması ve farklı bir tepki vermesi gerekecek. Ortalama bir vatandaş, çatışmaların dondurulmasını, onlara harcanan paraların salgını yenmek için laboratuarlara aktarılmasını hayal ediyor.

Salgını, yaptıklarını ve varyantlarını haber yapmaktan yorulduk. Kayıplardan ve cenazelerden yorulduk. İzolasyondan, havucu (kurtuluşu) sadece koklamaktan, satırlar ve duvarlar arasında dolaşmaktan bıktık. Yeni ziyaret acılı ve yüksek maliyetli olacak gibi görünüyor. Katil, önceki sürümlerinde ulaşamadığı rekorları kırmak için sanki suç mahallini inceliyor. Salgının artırılmış ve gözden geçirilmiş bir sürümü, bu herkes için çok fazla. Küresel köyü bu yazgıdan kurtarmak için laboratuar savaşlarına katılan bilim adamlarına güveniyoruz.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya