Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
TT

Bu yıl savaşların yılı mı?

Ateşinin alevleri bize ulaşan kızgın uluslararası meseleler konusunda yeni 2022 yılı bize neler getirecek? Bu alevler yine bize ulaşacak mı?
Londra merkezli Financial Times gazetesi yazarlarından biri yayınladığı bir yazı ile yeni yıl yolculuğunda bize eşlik edecek en önemli olarak gördüğü meselelere ilişkin tahminlerini sundu. Gazetenin sunduğu tahminlerden en öne çıkanı kaos halindeki ABD sahnesine ilişkin derin iç bölünmeler olabilir. Kısaca özetleyecek olursak; Demokratlar, Cumhuriyetçilerin ezici bir zafer elde etmesiyle hem Temsilciler Meclisi’ni hem de Senato'yu kaybedecekler. Çünkü Financial Times'e göre ara seçimler Beyaz Saray'ı kontrol eden parti için genelde bir gerileme ile sonuçlanıyor. Ancak 2022, 2010 yılında Barack Obama'nın Demokratlarının aldığı ‘bombardımana’ benzeyecek.
Peki ya Çin'in Tayvan'ı işgal etme ve ABD ile Batı’yı karşısına alma olasılığına ne olacak?
Gazetenin tahminlerine göre en azından bu yıl Çin anakarası Tayvan'ı işgal etmeyecek ve Pekin'in yaptığı askeri tatbikatlar sadece bir güç gösterisinden ibaret. Biden'ın Savunma Bakanı General Lloyd Austin'e göre Çin'in Tayvan'a karşı herhangi bir savaş açması, Çin ejderhası için ekonomik bir yıkım demek.
Peki, Fransa'da Macron dönemi sona erip bizzat Marine Le Pen'in sağındaki kişinin -Eric Zemmour'u kastediyorum- liderliğindeki öfkeli sağcılar başa geçecek mi? Gazete, Fransa'daki aşırı sağ kanadın Eric Zemmour'un cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koymayı planladığına ilişkin nisan ayında yaptığı açıklamasını memnuniyetle karşıladığına işaret etti.
Acak yazar, Marine Le Pen aleyhine olacak şekilde aşırı milliyetçi sağ kesimin oylarında bir bölünme olmasını bekliyor. Peki ya Batı’nın düşmanı Çin’in ise müttefiki olan Rus ayısının Ukrayna’nın doğusunda, Donbas bölgesinde Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ve ABD’yi Rus-Batı alanından kovmak için başka bir savaş başlatma ihtimali ne durumda?
Gazeteye göre Putin doğrudan bir savaş başlatmayacak. Çünkü O, orduları toplayıp askerleri öldürmek zorunda kalmadan istediğini elde ediyor.
Gelelim bölgemizdeki en önemli meseleye; İran'ın nükleer silah üretmesi engellenebilir mi?
Gazetenin cevabı net; evet. Gazeteye göre bu yüzden şu anda yapılan müzakereler, İran'ın dünya güçleriyle 2015 yılında imzaladığı Nükleer Anlaşma’yı kurtarmaya çalışıyor.
Bence bu meselelerde bizi ilgilendiren şey, İran'ın bu yılki durumu ve Biden yönetiminin Kongre için yapılacak ara seçimlerde hezimete uğraması. Zira bunların, biz istemeden bize dayatılan sıkıntıları nasıl aştığımızla ilgili doğrudan bir ilişkisi var. Humeyni rejiminin bu yıl içerisinde bir gün çıkıp ilk askeri nükleer denemesinin başarılı olduğunu ilan ettiğini hayal edebiliyor musunuz?
Biden'ın feci yönetimiyle fazla zaman geçirmedik. Afganistan'daki semeresine, utanç verici geri çekilmesine ve ülkeyi ve halkı Taliban milislerine teslim etmesine şahit olduk. Washington'ın İran'ın çamuruna nasıl saplandığını ve kaosa yol açan bahar projelerine ve neoliberal gündeme karşı çıkan Arap ülkelerine karşı, özellikle de iklim meselesinin ve eşcinsel haklarının politize edildiği iki dosyada nasıl dostane olmayan tavırlar sergilediğini gördük.
Ancak tüm bu değerlendirmelere rağmen, eylemin temeli ve girişimin dizginleri bölge halkının kendi elindedir. Müttefikler arasındaki makul bir koordinasyonla büyük bir şer püskürtülebilir. Allah, emrinde galip olandır.