Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Büyük çıkmazların savaşı

Büyük çıkmazların savaşı

Cumartesi, 26 Mart, 2022 - 07:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Ukrayna Savaşı'nın ilk günlerinde bazı uzman görüşleri, savaşın 21 gün içinde biteceğini söylüyordu. İkinci ayına giren savaş hızla yayılırken, siyasi veya askeri düzeyde çatışmanın bitmesi hala uzak gibi görünüyor. Savaş her geçen gün, yıkım ve tahribat açısından daha da kötüleşiyor ve ölü ve yaralı sayıları artıyor. Savaşın ilk etabındaki kurbanlar arasında gerçekler var. Çünkü bunlar hiçbir tarafın çıkarına değil. Bu yüzden birimiz bir sayı verirken, kaynağın güvenilirliğine rağmen çekimser kalmalı. Güvenilir İngiliz The Spectator dergisin rakamları genel olarak 12 bin 814 Rus askerinin ve 5 bin paralı askerin öldüğüne, 40 bin kişinin yaralandığına, bin 400 zırhlı aracın ve bin 470 tankın imha edildiğine ve 90 uçak ve 118 helikopterin dürüldüğüne işaret ediyor.

Bu rakamlar doğru olsun ya da olmasın, iki tarafın da ciddi bir çıkmazda olduğu su götürmez bir gerçek. Ne Ukrayna teslim olabilir ne de Rusya savaşı durdurabilir. Savaşı durdurmak, etrafını saran uluslararası izolasyon çemberinin bir darbesi sonucunda, askeri olarak dayanabilmiş ve moral ve motivasyon olarak üstünlük sağlanmış orta derecede güçlü bir ülkeye boyun eğmek demektir.

Bu şiddetli savaştaki gerçeküstü sahne, eski bir komedyenin çok ciddi bir rol oynamak için usta bir şekilde yeteneklerini kullanması ve aynı şekilde eğitimini aldığı teknolojik araçlardan da başarılı bir şekilde faydalanmasıydı. Zira, gizli bir yerden ABD Kongresi'ne ve dünya parlamentolarına sesleniyor, hükümetleri harekete geçiriyor ve tereddüt edenleri kendi lehlerine teşvik ediyor.

Rus kayıplarının Sovyetlerin Afganistan'daki kaybına eşdeğer olduğu söyleniyor. Peki, ya Ukrayna'daki sivil kayıplar? Zelenskiy, halkının tüm bu yıkıma, evsizliğe ve sefalete dayanmasını nereye kadar isteyebilir? Hala herkes bir dünya savaşı konusunda uyarıyor. Peki, Batı'nın Ukrayna devletine füze ve silah sağladığı, Rusya'nın ise üretmeyi başardığı en son ve en korkunç füze türlerini kullandığı bu savaş nasıl adlandırılabilir?

Rusya, paralı askerleri kullanacağını duyurmakta tereddüt etmedi. Bu, küresel bir askeri kutup için alışılmadık bir durum. Bütün savaşlarda olduğu gibi, haber vermeden bu insanları kullanabilirdi. Buradaki psikolojik hedef, pratikte 10 yıldan fazla bir süredir devam eden bir savaşta ender görülen bir cesaret gösteren Ukraynalıların kalplerine daha fazla korku salmaktır.

Şu anda çatışmanın iki tarafı da en sıkıntılı aşamaya geldi: Çıkmaz aşaması. Ya da pilotların varış pistine ulaşmak için havalandıklarında söyledikleri; yükselmeye devam etmek ne kadar riskli olursa olsun geri dönmenin artık mümkün olmadığı aşamaya ulaştılar. Her savaşta olduğu gibi, hasar sadece çatışmanın olduğu yerle sınırlı kalmıyor. Nitekim Suriye, Mısır, Cezayir ve Fas, Rusya ve Ukrayna'da buğday mevsiminin olumsuz olması yüzünden tehdit altında. Lübnan, ununun yüzde 96'sını ithal etmek için tamamen iki ülkeye (Ukrayna-Rusya) bel bağlamış durumda. Uzmanlardan biri tarımın sanayi ile aynı şey olmadığını söylüyor. Üretim için saniyede bir düğmeyi açıyorsunuz ve bir saniyede kapatıyorsunuz. Tarıma gelince yıldan yıla beklemek zorundasınız.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya