Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Obama'nın yıkıcı gölgesi

Obama'nın yıkıcı gölgesi

Pazar, 10 Nisan, 2022 - 10:45

Obama yönetimi, “ABD başkanlığının” prestijinden ve statüsünden geriye kalanı da yok ediyor. Biden'in başkanlık koltuğunu dolduramamasının, popülaritesinin düşmesinin, dil sürçmelerinin artık düzeltilemez hale gelmesinin ardından spot ışığını tekrar üzerine çekmeye çalışıyor. Evet, Biden’in iflas durumu, üçüncü bir dönem daha iktidarda kalmalarını sağlayacak bir yüz olarak onu tercih etmelerinin yanlış olduğunu teyit ediyor ve bunun doğru bir karar olmadığını açıkça gösteriyor. Kendilerini temsil edecek birini seçmekte bile başarısız olurlarsa, Amerikan halkının çıkarlarını temsil eden kararları nasıl alabilirler?

Obama ekibi, Biden'in başkan olarak sarsılan imajını iyileştirmeye yardım etmeye çalışırken en büyük hatayı yaptı. Beyaz Saray'da düzenlenen törende kendisine ABD başkanından daha çok ilgi gösterilmesinden memnun olan Obama, ikili arasındaki şakalaşmanın şaka olarak kaldığını düşünüyor. Oysa Obama’nın eski yardımcısına bir ‘yardımcı’ olarak seslenmesi, halk arasında yaygın olan kanaatin teyidi idi. Aslında bu Obama'nın, ABD’nin yerel ve uluslararası sahnedeki prestijine yönelik yaptığı büyük bir hataydı. Çünkü spot ışığını Biden’in üzerine çekmek yerine onu daha fazla gölgede bıraktı. Sahne, Amerikalıların bile geçen haftadan bu yana başkanlarına ilişkin alay içerikli yorumlar yaptığı üzücü ve acınası bir komediye dönüştü: Biden’in Beyaz Saray'da ev sahipliği yaptığı partide, eski Başkan Obama'nın yanında ve kendi evinde kelimenin tam anlamıyla kaybolan acınası başkan imajı. Obama halen gerçek başkanın kim olduğunu gösteriyor gibiydi.

Katılımcılar arasında kaybolmuş, nereye gideceğini bilemeyen ve yalnız bırakılan başkan, ona sırtını dönen yardımcısı da dahil olmak üzere, herkesin Obama’nın etrafında kümelenmesi gibi bir sahneye maruz kaldı ki, ilk kez böyle bir durumla karşılaşmıyor. Biden'in başarısızlığı, onu da aşarak Demokratlara ulaşacak. Ülkedeki ekonomik durum, enflasyon, yüksek işsizlik, enerji fiyatlarındaki artış ve doların benzeri görülmemiş tehditlere maruz kalması vb. durumların hepsi yalnızca Biden’in yüzünden değil, Demokratların yanlış tercihlerinin de sonucudur.

Basında Biden’in yaşlılığın belirtilerini örtbas etmek ve onu parlatmak için başvurulan hileler, partiyi, yanlış tercihinden temizlemeyi başaramadı. Partinin, mevcut yönetimi cilalamak için bir önceki yönetimi kullanması ciddi bir iflasın göstergesidir ve kart yanlış zamanda kullanıldı. Nitekim ABD’nin bugün Rus siyasetiyle yüzleşmek için güçlü bir başkana ihtiyacı vardır.

Karanlık gölge, ağırlığını ve karanlığını mevcut yönetimin üzerine düşürmek için önceki yönetimden buraya kadar uzanıyor. Görünen o ki, her ne kadar son on yılda meydana gelen değişiklikleri fark etmekte başarısız olsa da mevcut yönetimi aynı yolu tamamlamaya çağırıyor. Eski Dışişleri Bakanları Hillary Clinton bile tekrar geri dönmeye ve ilgiyi mevcut Bakan Blinken'den çalmaya çalışıyor. Ancak kendisi, Suudi Arabistan Krallığı başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle ilişkileri karmaşık hale getiren kişidir.

Bakan Hillary, Körfez ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerine sopasını gösterdiğinde önceki yönetim, onun medyada yeniden görünmesinin iki müttefik arasındaki mesafeyi artırdığının hiç mi farkında değil? Özellikle de doğuya ihtiyaç duydukları şu zamanda… Fakat mevcut yönetim Amerikan ekonomisini desteklemeye büyük katkıda bulunan en güçlü uluslararası ittifakı bozan önceki yönetimin bir uzantısından başka bir şey değildir.

Başkan Biden’in oğlu Hunter Biden’in skandallarıyla ilgili soruşturmalar bu sıralar hız kazandı ve gün geçtikçe genişliyor. Biden yanlısı gazeteler de dahil olmak üzere Amerikan medyasında şu anda ilgi odağı haline gelmiş durumda. Halihazırdaki gerçeklikten bigâne olan Hillary hala TV röportajlarında görünüyor ve Blinken'in başarısız olmaya devam etmesi için bu konuda uzmanlaşmış başarısız tavsiyelerini veriyor. Bu da insanların unutmadığı eski yolsuzluk dosyalarının yeniden gündeme gelmesi için bir alan yaratıyor. Yönetimin yolsuzluk dosyaları hafızayı tazeledi, canlandırdı ve tüm ekibin skandallarının yeniden masaya yatırılmasına yol açtı. Bu da Demokratların bir başka hatasıdır.

Tüm bu karanlık gölgeler, yozlaşma rüzgârı ve başarısızlık görüntüleri, Obama korosunun yeniden gündeme gelmesine eşlik etti. Kayıp başkanının imajını gölgelemeden önce Amerika Birleşik Devletleri'nin ‘süper güç’ imajından geriye kalanlara gölge düşürüyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya