Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

You speak English?

Akshya Saxena, Los Angeles Review of Books dergisinde Hindistan'ın bağımsızlığından sonra herkesin tek bir seçenekle karşı karşıya kaldığını söylüyor: İngilizce. Üniversitelerin ve yüksek enstitülerin dili ve dolayısıyla ilerlemenin dili İngilizce’dir. Doktor, avukat veya mühendis olmak için İngilizce olmazsa olmazdır. Dahası aydınların ve üst sınıfların dilidir. Aynı şey başta Lübnan olmak üzere Mısır, Suriye ve Irak da dahil olmak üzere bir dizi Arap ülkesinde de oldu. ‘Kadife’ toplumun dili İngilizce'nin yanı sıra Fransızca idi. Mısır'da birçok kesim İtalyanca, Yunanca ve İngilizce konuşuyordu. Özellikle de üst sınıf Fransızca konuşuyordu.
Taha Hüseyin, bir dizi üst düzey aydın ve bilim insanı, sömürgeciliğin bitişinden sonra dilleri ayakta tutmaya çalıştı. Ancak yabancı toplulukların kitlesel göçü, diğer dillerin tek tek yok olmasına neden oldu. Ancak İngilizce, ticaret ve çalışma hayatının dili olduğu için bir nebze de olsa konumunu korudu. Etkisinin büyük bir kısmını kaybetmesine rağmen Fransızca, Frankofon ülkelerinde hala en büyük etkiye sahip. Öncelikle bu okul müfredatı ve ardından gazeteler, yazarlar ve siyasi, ticari ve kültürel alışverişlerden kaynaklanıyor. Ancak ‘lingua franca’ yani ortak dil İngilizce oldu. Yıllar önce Fransız Konsolosluğu’na gittiğimde, başvuruda bulunanların işlemlerini kolaylaştırmak için duvarlardaki tüm talimatların İngilizce olduğunu görünce şok olmuştum.
Bir atasözü der ki, bir lisan bir akıldır. Suriye ‘Araplaştırma’nın en uç noktasına giderken, Mağrip ülkeleri bunun tam tersinden zarar gördü. Konuştuğu dillere iki dilin dışında Fransızcayı aşıladılar. Fransız etkisi, Fransa'da her düzeyde kalıcı Mağrip varlığından ötürü Lübnan'dakinden çok daha derin ve yaygın.
Uzun tecrübeler göstermiştir ki, fazladan bir tane küresel dili benimseyen ülkeler, halkına önemli bilim alanları açmıştır. Hindistan buna bir örnektir. Zira en gelişmiş ülkelerden biri haline gelmiş durumda. İsrail de aynı şekilde. Silikon dünyasında ABD’den sonra ikinci sırada geliyor. Ancak İbranice ile değil İngilizce ile. Dünyanın en güzel ve sade dillerinden biri olan ancak kullanımı ülke sınırlarının ve New York'un bazı bölgelerini geçmeyen İtalyanca, Rusça veya Çincenin değil, İngilizcenin uzun yıllar küresel alışveriş dili olarak kalacağına dair kaçınılmaz bir gerçek var.
Yazar Akshya Saxena, Mahatma Gandhi'nin İngilizce'nin sömürgecilik dili olarak reddedilmesi gerektiğini savunduğunu söylüyor. Ancak İngilizce’nin diğer altı resmi dilin hepsinden daha fazla farklılıkları ve tutuculuğu ortadan kaldıran bir dil olduğu anlaşıldı. Şimdi, sosyal medya Twitter'da İngilizce'yi yanlış yazan yıldızlarla dalga geçiyor. Aynı şekilde arifler de diğer alanlarda cahillerle alay ediyor ve onlara ‘İngiliz-Hintli’ diyorlar.