Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kelimelerle yumruk savaşı

Kelimelerle yumruk savaşı

Pazar, 27 Kasım, 2022 - 09:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Ukrayna savaşının kıyısında köşesinde değil tam kalbinde, inanılmaz yoğunlukta ve şiddette sözlü bir savaş dönüyor. Rutin bir hale geldiği ve yeni bir şey olmadığı için bu kavgaları takip etmeyi bir süre önce bırakmıştım. Ancak geçenlerde Moscow Times gazetesinde, eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Joe Biden'dan tutun Vladimir Zelenskiy'e kadar rakipleri hakkında kullandığı ifadelerle ilgili bir haber beni şaşırttı.

Medvedev'in sosyal medyadaki mesajlarından iyi bir hakaretler sözlüğü olur. Medvedev’e göre dünyanın çoğu kötü ancak en kötüleri Ukrayna, Vladimir Zelenskiy, ABD, Joe Biden ve genel olarak Avrupa ve özel olarak Polonya ve İngiltere. Finlandiya, İsveç ve Baltık ülkeleri de aynı derecede kötü olabilir.

Medvedev, düşmanlarının her birini aşağılayıcı bir karikatüre dönüştürdü. Örneğin onun için ABD ‘Pindostan’dır.(ABD’liler için aşağılayıcı bir kelime olan pindos ve Orta Asya ülkeleri hakkında etnik bir karalamanın birleşimi.) “Washington'a yaşlı bir aptal başkanlık ediyor” diyen Medvedev'e göre, ABD’liler aşırı egoistler ve Biden'ın deli ya da bunak olması umurlarında değil. Zelenskiy'e gelince, O, çılgın bir Nazi ve uyuşturucu bağımlısı. Baş düşmanının adını genellikle söylemeyen Vladimir Putin gibi Medvedev de Ukrayna liderinin adını nadiren kullanıyor. Ona, Ukraynalı baş palyaço ve ‘Kiev'in haydutlarından biri’ olarak sesleniyor. Ancak Medvedev, Zelenskiy'nin ‘beyninin psikotrop maddelerden etkilendiğini’ söyleyerek uyuşturucu kullanımıyla ilgili icat ettiği hikayeyi sık sık genişletiyor ve şöyle ekliyor: “Bu aptal, psikiyatristler tarafından tedavi edilmeli ve Rus ordusu bu aptalın kafatasına önleyici bir trepanasyon işlemi yapmalı.” Medvedev, bu sözlerini söylemek istemediğinde Zelenskiy’i ‘suç patronu’ olarak çağırıyor.

Avrupalılara gelince, Medvedev’e göre onlar da aptal! Onları aldatmak kolay. ABD’liler onları kukla gibi gezdirdi ve en acı sonuçlara katlanmalarına neden oldu!

Medvedev kendisine şöyle soruyor: “Bize karşı kim savaşıyor?” Daha sonra yine kendi sorusunu kendi cevaplayarak “Ölmekte olan dünyanın bir kısmı bugün bize karşı” diyor ve şöyle ekliyor:

“Onlar, çılgın Nazi uyuşturucu bağımlılarından oluşan bir grup. Korkmuş ve sindirilmiş kobaylar. Batı’daki kulübelerinden havlayan büyük bir köpek sürüsü. Yanlarında bağıran alacalı bir domuz ve eşek yığını var. Onlar dağılmakta olan Batı imparatorluğundan gelen dejenere olmuş bir hiçler. Çenelerinden aşağı salyalar akıyor.”


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya