Sevsen Şair
TT

Ahtapotun başı

Görünen o ki, İran rejiminin kışkırttığı herkes -ki sayıları epey fazla- rejimin bölgedeki vekilleri ile vakit kaybetmek yerine onları bırakarak doğrudan başı hedef alma konusunda hemfikir oldular. Ancak bu başı hedef alanlar kimler!?
İran rejimi pek çok kez kendisini içeriden hedef alan ve başlatılan saldırılara yönelik yorumlarda bulundu. Diline pelesenk ettiği “Cevap hakkımızı saklı tutuyoruz” ifadesini pek çok kez tekrar etti. Ne var ki, nice zaman gelip geçti cevap gelmedi!
İsfahan'daki son saldırıda İran rejimi İsrail'i suçladı. İsrail'in dış istihbarat servisi Mossad lafı eveleyip gevelemeden saldırıyı üstlendi. Nitekim son saldırı İsrail uçakları tarafından gerçekleştirildi ve bu ilk değildi. Bilim adamlarına ve subaylara insansız hava araçlarıyla (İHA) suikastlar düzenlenmesinin ardından en son quadcopter İHA’ları İran'ın içlerinde bulunan İsfahan şehrindeki fabrikaları ve depoları hedef aldı. Bazı haberlerde, bu İHA’ların İran'ın içinden fırlatıldığı öne sürülüyor. Bu da şu demek oluyor; İran'ın düşmanları -ki sayıları çok- İran'ın iç kesimleriyle iletişim kurmayı ve bu uçakları içeriye tedarik etmeyi başardılar.
İsrail 2021'de İran'la savaşını İran'ın derinliklerine taşıma sözü vermiş ve bunu ‘ahtapot doktrini’ olarak adlandırmıştı. Zira The Economist’in haberine göre eski İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail'in İran'ı doğrudan hedef almak için ‘ahtapot doktrinini’ kullanarak yeni bir stratejiye geçtiğini duyurmuştu. Bununla birlikte, İran'ın iç kısmıyla iletişim kurma ve savaşı içeriye taşıma hedefi sadece İsrail’in değil, pek çok tarafın dile getirdiği bir şey.
Bu doktrin, İran'ın kolları veya ‘pençeleri’ ile uğraşmak yerine, ‘beyni’ veya ‘saldırıların başını’ hedef almak için İran rejimine içeriden saldırmaktır. ‘Ahtapot doktrini’, İsrail’in İran’ın ajanlarını ve vekillerini Suriye gibi yerlerde ülke dışında yıllarca hedef aldıktan sonra İran'a karşı savaşını İran topraklarına taşımayı hedefliyor.
İran artık birden fazla tarafa cevap verme hakkını saklı tutuyor: İran Kürtleri, İran Azerileri, İran Ahvazları, İranlı gurbetçiler, rejime karşı ayaklanan İran halkı, gerek İsrailli gerek Ukraynalı gerek ABD’li gerekse başka uyruklu olsun İran dışındakiler…
İşin tuhaf yanı, İran rejimi sorumluluğu üstlenen tarafı bir yana bırakarak, Rusya'nın Kiev'in altyapısını bombaladığı İHA’ları İran’dan almasına tepki olarak saldırıya karıştığı iması veren Ukrayna'yı tehdit etti.
Böylece savaşlar İran'ın içine, yani söylendiği gibi ahtapotun başına taşınmış ve kolları ekonomik çöküntüleriyle tek başına yıpranmaya ve içeriden çürümeye terk edilmiş oldu. İran ahtapotunun kollarının durumu Lübnan, Irak ve Suriye'de tam bir çöküşün habercisi. Zira bu yerlerde para birimi sürekli oynak bir durumda. Bu durum Hizbullah Genel Sekreteri’ni Körfez ülkelerinden alenen dilencilik yapmaya mecbur bıraktı.
Bu, ne F-15'ler ya da Abrams veya Leopard tanklarının belirleyeceği ne de Patriot sistemi tarafından engellenebilecek yeni bir stratejidir. Uzun vadeli, düşük kayıplı; ancak askeri bir çatışmanın çok ötesinde bir etki bırakan bir stratejidir. Gelecek savaşlar için bir modeldir; uzaktan yönetilir, kollar bırakılır ve kafa hedeflenir.