Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Sermayenin ikiye katlanması

Beyrut bu yıl Arap medyasının başkenti ilan edildi. İlk olay Enformasyon Bakanları Konferansı’nın ‘şehrin koşulları’ nedeniyle iptal edilmesiydi. Beyrut, gazetelerin basıldığı ilk Arap şehri, televizyonun çıktığı ikinci şehir ve kitap basımında birinci şehir olduğu için dünyanın değiştiğini hatırlamak zorundaydı. Mustafa Emin'in bir gün dediği gibi, “Küçük şehrin Kahire üzerindeki ilerleyişine hayretle…”
Al-Arabiya şimdi en ılımlı, tarafsız ve saygın uluslararası kanalın kuruluşunun 20. yılını kutluyor. Al-Arabiya, çılgın bir yaygara ve mücadele arenasında dünyaya aklı başında bir örnek sundu. Birdenbire binden fazla kanal ortaya çıktı ve ilk kriterleri çığlık atmak, bağırmak ve tahrik etmekti. Ahmed Said'in (Allah rahmet eylesin) sesi bu kez rengârenk geri döndü: Kardeşim Cizan'da, kardeşim Sudan'da, ağabeyim Afganistan'da ve Tora Bora'da.
MBC grubunun kurucusu Şeyh Velid el-İbrahim'in, etik koşulları başkentinden ve ülkesinden aktardığı ve teknoloji olanaklarını küresel alandan aldığı kabul edilmektedir. Siyasi durum ne kadar yoğun olursa olsun bu seviye yerinden kıpırdamadı. Al-Arabiya'nın gelişiyle yetenekli bir Suudi nesli yetişti. Ancak kapı her yerden yeteneklere açık kaldı. Al-Arabiya yayın hayatına başladı ve sakin üslup farz oldu. Abdurrahman er-Raşid'in gelişi bu zarif üslubun, kin ve nefretin sözcülüğünün ötesinde olan Arap izleyicinin tercihi olmasını sağladı.
MBC üst kurumdu. Al-Arabiya ise televizyon çalışmalarının bir parçasıydı. Bütün bunlar, yeni dünya için yeni bir üs olan Dubai'nin ortaya çıkmasıyla aynı zamana denk geldi. Medya şehri Dubai, Kahire ve Beyrut'taki üretim hacmini aştı. Arap izleyicinin kalbine, aklına, düşüncelerine ve insani kaygılarına saygı duyanın Al-Arabiya olduğu ortaya çıktı.
20 yıl sonra bu mesleğin insanlarının Al-Arabiya yürüyüşünü örnek olarak incelemesi tavsiye edilir. Neden o ilerledi ve diğerleri geride kaldı? Başkalarının kaybettiği saygıyı neden o sürdürdü? Ve muvaffak olup öncü mü oldu, yoksa kanala ilim ve medeniyet dağlarındaki şeyhler, vaizler, heyetler mi atanmalı?
Al-Arabiya, BBC Arapça'nın Arap dinleyici için ne anlama geldiğine benziyor. Onunla aynı fikirde olmayabilirsiniz. Ancak onun güvenilirliğini sorgulayamazsınız. Güvenilirlik ve yaratıcılığa yirmi yıllık yatırım…