Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar
TT

Depremler nerede Şeyh Frank?

Suudi halk edebiyatında anlatılan komik bir olay vardır. Yüz yıldan daha uzun bir süre önce Arap Yarımadası'nın ortasındaki Necid köylerinden birinde imamın biri cuma hutbesini okurken köy cemaati tarafından da ezberlenen hutbe dualarına gelince dalgınlığa düşerek bir cümleyi unutmuş. Bu unutkanlık karşısında tüm cemaat şaşırmış.

Cami cemaatinin gencinden yaşlısına herkesin ezbere bildiği duada şöyle deniyor: “Ey Allah'ım, ülkemizden ve tüm Müslüman ülkelerinden pahalılığı, salgını, tefeciliği, zinayı, ‘depremleri’, sıkıntıları, açık ve gizli kötü fitneleri uzak tut.”

İmam, deprem kelimesini şu veya bu nedenle unutunca cemaat hep bir ağızdan ses çıkarmış: “Depremler... depremler, şeyhim!!!”

Ancak imam, bu şekilde tek parça olarak ezberlediği duayı baştan tekrar etmekte zorlanmış ve onlara şöyle cevap vermiş: “Depremler önümüzdeki Cuma gelecek!”

Deprem ve jeoloji konusunda uzman olan Hollandalı bilim adamı Frank Hoogerbeets’in son açıklamalarını ve yorumlarını okurken bu hikâyeyi hatırladım.

Geçtiğimiz çarşamba günü Hoogerbeets Araplar hakkında yeni bir tweet attı. Hoogerbeets X’teki resmi hesabında kültürler arasındaki yakınlaşmayla ilgili olarak, “Farklı kültürlerden insanlar arasındaki nefret ve kutuplaşmanın arttığını görmek beni üzüyor, özellikle de Avrupa'da. Son birkaç yılda kültürler arası bağlantılarım arttı. En iyi arkadaşlarım olarak gördüğüm insanlardan bazıları Arap. Hepimiz tek bir gezegende yaşayan insanlarız” ifadelerini kullandı. Bu cümlelerle tweetini sonlandıran Hoogerbeets daha önce de Gazze Şeridi'ndeki savaşı protesto etmek için kendi vakfının hesabından tweet atmayı bırakmıştı.

Başının arkasına çektiği örgüsüyle kendine özgü bir görünüme sahip olan bu adam, ‘kritik geometri’ teorisi nedeniyle tartışma konusu oldu. Bu teoriye göre depremlerin ve yeryüzündeki çalkantıların hareketleri, gezegenlerin hareketleri ve kavuşumlarıyla ilişkilendiriliyor. (Bu noktada eski falcılık kültürüne yaklaşıyoruz!)

Astronomlar ve jeologlar ise Hoogerbeets’in tartışmalı teorilerini bilim dışı bularak reddediyorlar.  Gezegenlerin hareketleri, dizilimleri ve kavuşumları ile dünyadaki deprem faaliyetleri arasında hiçbir ilişki olmadığında ısrar ediyorlar.

Nitekim bu akademisyenlerin bir kısmı, şöhret kazanmak ya da sosyal medya sitelerinde etkileşim toplamak amacıyla insanlar arasında panik ve endişe yayan uzman kılığına bürünmüş kişilere karşı uyarıda bulunuyor.

Bilimsel tartışmayı jeologlar ve deprem uzmanlarına bırakıyoruz. Onlar kendi meslektaşlarını değerlendirir. Hoogerbeets de bu konudaki kendi teorilerini savunur. Biz de bu tartışmayı izleriz.

Ancak Hoogerbeets’in kendisi için çok değerli olan deprem konusunu bırakıp, yorumlarının doğruluğuna ya da yanlışlığına bakmaksızın tartışmalı konularda yorum yapan siyasi bir aktiviste dönüşmesi kendisinden beklenen bir şey değil.

Depremler nerede Şeyh Frank Hoogerbeets?