Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar
TT

Sınırlı kaynak

The New Yorker'ın genel yayın yönetmeni David Remnick, Gazze'ye yönelik küresel sempatiyi 11 Eylül sonrasında ABD'deki duruma benzetiyor, yani seri katilin sekiz ay boyunca tanık olunan günlük çılgınlığına kıyasla “sınırlı bir kaynak” veya sınırlı bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor. ABD'nin önde gelen Yahudi isimlerinden Remnick, bazı yetkililerin Netanyahu'yu "iktidarda kalabilmek için İsrail'i kasten yok etmek ile" suçladığını söylüyor. İsrail'de yaşayan ve her gün telefonlarında akrabalarının ve arkadaşlarının Gazze'deki ölüm haberlerini ve resimlerini gören 2 milyon Filistinlinin içinde bulunduğu zor duruma değiniyor.

Remnick, İsrail'in çoğunlukla sağcı bir ülke haline geldiğini söylüyor. Her gün "zorbalar ile dolu" hükümetin eylemlerini ifşa etmeye çalışan, günlük "Haaretz" gazetesinin politikasını övüyor. Ben Gvir kendisine "Hamas'ın günlük gazetesi" diyor.

Gazetenin son zamanlardaki en etkileyici yanı, neredeyse günlük bazda yaptığı haber ve analizlerin genişliği ve bunlarda acımasız askeri genişleme ve siyasi çılgınlıklara ilişkin net değerlendirmeler sunması.

Son aylarda dünyaya yayılan sempati dalgasını tanımlamak için “sınırlı kaynak” ifadesini kullanmak ne kadar doğru. İsrail, Batı kamuoyunda uzun süredir sahip olduğu önceliği yıktı. Ancak bu Netanyahu'yu; öldürme, yok etme ve yerinden etme çılgınlığından bir an olsun alıkoymadı.

Remnick, Filistinli bir kadından şu alıntıyı yapıyor: “Ölüm her yerde. Ölenlerin hepsi gömülemiyor ve cesetlerin hepsi kurtarılamıyor. Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.”

Netanyahu’nun Gazze'de yaptıklarındaki asıl trajedi, toplu katliamın belki de onun en hafif suçu olmasıdır. İşkence, açlık, korkutma, insanları haftalarca uykusuz bırakma, susuzluğa mahkûm etme, yoksullaştırma ve kaynakları boğma, tüm umutları ortadan kaldırma, öldürmeden daha korkunç ve ölümcül açık yaralardır.

Holokost, sanki şu ana kadar yaşananlar daha azmış gibi tırnakları ile savaşmakla tehdit eden Netanyahu'dan daha merhametli görünüyor.

Sempati belki de gerçekten “sınırlı bir kaynak” ama gerekli. Resmi Batı, katili Gazze'den uzaklaştırmak için ciddi bir adım atmıyorsa da en azından özgür halkının, geçen yüzyılın suçlarını unutturan insani suç konusundaki tutumlarını ifade etmesine izin veriliyor.

Toplu mezarlar ve diğerleri dahil olmak üzere ortaya çıkmaya başlayan vahşet, İsrail'e geçmişte propaganda ve onu destekleyen grupların etkisiyle kapatmayı başardığı kapıları açacaktır. Bu resim, İsrail'in kendisi tarafından ortaya çıkarıldı. Filistinli kadın, tüm ölüleri gömemediklerini söylemişti.