Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Avrupa vatandaşının şahsiyeti ve hobileri

​Avrupa vatandaşının şahsiyeti ve hobileri

Pazar, 6 Ocak, 2019 - 13:30
Halid Kıştini
Iraklı gazeteci - yazar

İngiltere’nin en önemli kuruluşlarından biri “1922 Konseyi”dir. Kuruluş, isminden de anlaşılacağı üzere 1922’lere kadar uzanmaktadır. Bu konsey muhafazakâr partilerdeki önemli konseylerden biridir. Genel olarak muhafazakâr partinin sağını temsil eder. Muhafazakârların politikasının oluşmasında büyük rol oynarlar. Son olarak da Avrupa kuruluşları ile ilişkiler karşısında şüphe ve çekincelerle dolu olumsuz bir rol oynadılar. Euro kuruna ve Avrupa ile ilişkilere muhalif bir yapıya büründüler. İşte tüm bunlar şu günlerde partileri kasıp kavuran Batılılaşma ruhunu yansıtıyor.

Birkaç sene önce konseyin başına güçlü bir konuma sahip milletvekili olan Cranley Onslow geçti. Resmi törenlerden birine davet edilen ve yemeğin ardından kendisine konuşma hakkı verilen Onslow, bu fırsatı değerlendirerek yaptığı kısa konuşmada kullandığı keskin dille Avrupa şahsiyeti fikri ile dalga geçti. Yaptığı konuşmada Avrupa toplumunu oluşturan tüm milletlerle dalga geçmeyi başardı. Onslow konuşmasında, "ABD hükümeti ülkenin Avrupa temsilciliği için yeni bir ismi atadı. Yeni atanan temsilci görevini teslim almak üzere Brüksel’e gitti. İşine hazırlanmak ve Avrupalılar hakkındaki fikrini açıklamak istiyordu. Yeni temsilci kâhinlerden birine Avrupa toplumunu oluşturan Avrupa vatandaşının kimliğini kendisine açıklamasını istedi. Kâhin de cevap vererek Avrupa vatandaşının şu on sıfata haiz olanlar olduğunu ifade etti:

1- İngilizlerin sıkı çalışma arzusu

2- İrlanda vatandaşı gibi içki ve şekerden kaçınmak

3- Fransızların gösterdiği tevazu

4- Lüksemburg vatandaşının geniş ufku                             

5- Danimarkalılardaki iffet anlayışı

6- Almanlardaki şaka anlayışı

7- Hollandalıların cömertliği                                                                         

8- İtalyanların akıllı hareketleri

9- Yunanların sabrı

10- Belçika vatandaşıyla uyuşan bir vatandaş olmak"

Bu son madde Avrupa toplumlarının bilinen şahsiyeti ve özelliği ile genel olarak çelişiyor. Törendeki diğer bir muhafazakâr milletvekili olan Peter Emery, Onslow’a Avrupa topluluğu hakkında başka bir hikâye anlattı. Emery, "Bir uçakta hostes yolculara şöyle bir duyuru yapar: ABD veya diğer Avrupa ülkelerinin pasaportunu taşıyanlar hariç tüm yolcuların iniş kartı göstermesi lazım. Hostes yanından geçen sıradan bir ABD vatandaşı tarafından durdurulur. Vatandaş hostese ah! bu benim henüz katılmadığım bir cemiyet. İmzalayıp hemen katılmam için lütfen bana bir üyelik formu verin” der.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya