Nuri Said günlerine geri dönmek

Nuri Said günlerine geri dönmek

Salı, 2 Temmuz, 2019 - 10:45

Irak’ın krallık ile yönetildiği dönemde başbakan olan Nuri Said ile ilgili yazıma çok sayıda mesaj aldım. Bu mesajlar Nuri Said’in ölmediğinin bir kanıtıydı.

 Iraklılar olumlu ya da olumsuz olsun onunla ilgili hikayeleri hala anlatıp dururlar. Bunların arasında birçok edebiyatçı ve sanatçı ile yaptığı kahvaltılar da vardır. Bana gelen mesajlar arasında değerli dost ve kardeş İbrahim El-Zubeydi’den bir mesaj da vardı. İbrahim El-Zubeydi Irak’ta yaşadığı dönemde Irak radyosunun başında yer aldığı ve daha önce de hatıralarını “Radyo Devleti” adında bir kitapta yayınlamış olduğu için mesajını burada olduğu gibi aktaracağım. Bildiğim kadarıyla kendisi Irak radyosu ve Irak ile ilgili birçok konuda en iyi kaynaklardan biridir. El-Zubeydi mesajnda şunları yazmış:

“En derin duygularım ve selamlarımla...

Sayın Mohan’ın bana aktardığı şekilde Nuri Said’in günleri ile ilgili hikayenin devamı şu şekildedir:

Mohan, Paşa’ya (Nuri Said) durumu açıklayıp şarkı ve müzik kasetlerinin bulunduğu kütüphane bölümünün anahtarı kendisinde olan koordinasyon bölümünden sorumlu kişi olmadığı için şarkıları değiştirmesinin mümkün olmadığını anlatmış. Paşa, suçsuz yere Mohan’a sert davrandığı için üzülmüş. Gönlünü almak için de onu radyo binasına yakın olan evine kendisi ile birlikte kahvaltı yapması için davet etmiş ve birlikte kahvatı etmişler.

İşte sevgili kardeşim Ebu Nayil, olay kısaca bu şekilde gerçekleşmiş.  Kuşkusuz ne ondan önce ne de ondan sonra hiçbir Iraklı yönetici böyle davranmamıştır.

En derin sevgilerimle...”

Azizim İbrahim, bu hikaye Nuri Said hakkında anlatılan bütün hikayeler gibi güzeldir. Bu ve Nuri Said ile ilgili anlatılan diğer hikayelerde dikkat çekici olan nokta ise; Paşa’nın edebiyatçı ve sanatçları her zaman evine sabah ve kahvaltı için davet etmiş olmasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam ünlü monolog Aziz Ali’yi de kahvaltıya davet etmişti.

Bu ilginç ayrıntı aklımda bazı soru işaretleri doğurdu. Hükümet başkanları ve yetkililer insanları genellikle öğle ya da akşam yemeğine davet ederler. Peki Paşa neden hep onları kahvaltıya davet ederdi? Sevgili kardeşim İbrahim,Paşa’nın seni de bir gün kendisi ile kahvaltı yapmaya davet ettiğini belirtmemişsin. Eğer böyle bir şey yaşandıysa eminim bu da güzel bir hikayedir.

Doğrusu bu davranışı anlamak için Irak tarihi ve monarşi döneminde Nuri Said’in hayatı hakkında bilgili bir psikoloğa ihtiyaç vardır. Ama bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum... Ben de  kahvaltı ya da akşam yemeğinde hiç Paşa’ya eşlik etmedim ki nedenini bileyim.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya