​Toprağın mucizesi!

​Toprağın mucizesi!

Cumartesi, 13 Temmuz, 2019 - 07:15
Dr. Mustafa Eraslan
Fitoterapi Uzmanı

Toprağa en son ne zaman bastınız? En son ne zaman ayakkabılarınızı çıkartıp çimenlerde dolaştınız? En son ne zaman ellerinizle toprağa dokundunuz? Eskiden insanlar sürekli toprak ile beraberdi. Toprağı ekip biçer, toprağa basarlardı. Ancak günümüzde topraktan çok uzakta binalarda yaşam sürmekteyiz. Sürekli ayaklarımız ayakkabılarımızın içinde, ellerimiz ise topraktan uzak yaşıyoruz.

Topraktan uzak yaşayan belki de tek canlı insan. Bitkilere baktığınız zaman sürekli toprak ile temas halindedir. Hayvanlara baktığınız zaman sürekli toprağa basarlar, toprakta uyurlar. İnsanlara baktığımızda ise bazen belki yıllarca toprağa basmadan yaşıyoruz.
Peki, topraklama neden bu kadar önemli?

Topraklama insan sağlığında etkisi uzun yıllardır bilinmektedir. Çıplak ayak ile toprağa temas etmenin insan vücudundaki negatif ve pozitif yükleri dengelediği bilinmektedir. Topraktan uzak yaşamak sürekli yorgunluğa, bel ağrılarına neden olabilmektedir.

Topraktan uzak kalan, dört duvar arasında binalara sıkışmış kişilerin çok daha stresli olduğu bilinmektedir. Topraklamanın ise stresi azaltıcı etkisi mevcuttur. Özellikle çok stresli, gergin kişilere baktığımızda topraktan çok uzak kaldıklarını da gözlemleyebiliriz.
Topraklama nelerde kullanılır?


  • Stres: Toprak ile temasın stres hormonlarını düşürerek, sakinleşmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  • Ağrı kesici: Toprak ile temasın ağrı kesici özellik gösterdiği bilinmektedir.  Uzun süre toprağa basmayan kişilerde bel, boyun, eklem ve vücut ağrıları daha sık görülebilir. Belli aralıklarla düzenli olarak toprağa basmak kronik ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Uyku düzeni: Özellikle uykuya dalmada güçlük yaşayan kişilerin toprağa basması hatta toprak zeminde uyuması önerilir. Toprak vücuttaki enerjiyi dengeleyip kişiyi sakinleştirerek uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Uyku probleminiz varsa mutlaka toprağa bastığınızdan emin olun.

  • Toprağa basmanın enerjiyi yükselttiği düşünülmektedir. Her sabah yorgun uyanıyorsanız, gün içinde enerjiniz düşükse, motive olmakta zorlanıyorsanız mutlaka toprağın enerjisinden faydalanın.

Peki, ne kadar süre ve nasıl topraklama?

Günde en az yarım saat, çıplak ayak ile mümkünse şehirden biraz uzak olacak şekilde toprağa basmak gerekmektedir. Ancak ne kadar uzun süre toprağa basarsanız ve toprakla iç içe yaşarsanız o kadar iyi olacaktır.

Sağlık ile…


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya