Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi tesislerine yönelik saldırıların mezhepçi boyutu

Suudi tesislerine yönelik saldırıların mezhepçi boyutu

Salı, 17 Eylül, 2019 - 12:15

Çatışmaları körüklemek ve mezhepçi fitne çıkartmak Kum’un dünyaya yönelik mesajıdır: Şii Humeyni ideolojisi, beşinci kol ya da ihtiyaç zamanında harekete geçireceği uyuyan hücre olmaları için Kum mollalarının kendi taraftarlarını toplamaya ve bunları eğitip donatmaya yönelik bir yatırımıdır.

Suudi Arabistan’ın doğusundaki Saudi Aramco petrol tesislerine yapılan saldırılar, bu yatırımın bir meyvesidir.

Bu terör saldırılarının talimatları Tahran’dan geldi ve Tahran’ın askerleri de bu saldırıları gerçekleştirdi.

Yemen’deki Husi grubu da Kum’daki bir grup mollanın planlayıp hazırladığı bu saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Lübnan’daki Hizbullah’ın, Yemen’deki Husilerin ve tüm dünyaya yayılmış uyuyan ve uyumayan bütün Humeyni hücrelerinin mutlak bağlılığını ispat etmemize gerek yok.

Onlar, İran rejiminin Lideri Ali Hamaney’e mutlak itaat gösteriyorlar. İşte Hasan Nasrallah, ülkesi Lübnan’ı yerle bir ediyor. Nasrallah, Aşura etkinliklerinde yaptığı konuşmada Hamaney’e bağlılığını ve itaatini takdim etti.

Nasrallah, “Biz Lübnan’dan tüm dünyaya bu zamanda imamımızın, komutanımızın ve efendimizin İmam Seyyid Ali Hüseyin el-Hamaney olduğunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu kışkırtıcı açıklama, eli kanlı mezhepçi ve yayılmacı lidere mutlak bağlılığın açık bir ilanıdır.

Onun prensibi Lübnan’a, Lübnan’ın güvenliğine ve çıkarlarına zarar vermektir. Husilerin ve tüm dünyada İran’a bağlı olanların çoğunun durumu böyledir. Mollalar, onları ideolojik, siyasi ve askeri işgallerinin ön cephesine yerleştirdi. Mollalar, onların yerine bu cepheyi övünerek duyurdu. Beyrut’un güney banliyösündeki maşaları ise Hasan Nasrallah’tır.

Bu, birçok ülkede 40 yıllık taraftar toplama ve misyonerlik faaliyetlerinin meyvesini devşirme zamanıdır. Bu süreçte beyinler yıkandı. Humeyni’ye ve onun tahrip ideolojisine sadakat gösterildi. Tüm bunlar ince bir zekâyla yapıldı. İran medyası, bir taraftan tüm Müslümanlara birlik ve yakınlaşma söylemlerinden bahsederken diğer taraftan da çok uluslu İslam ülkelerinin birliğini parçalamaya çalıştı. 

Irak, Yemen ya da Lübnan’da Humeyni kalıntıları veya ülkesine ihanet edenler ortaya çıktı. Onlar, Suudi petrol tesislerini hedef alarak Kum’daki eli kanlı mezhepçilere bağlılık gösterdi. Tüm bunlar, Kum mollalarının büyük tuzağı ve tahrip edici terör planlarıdır.

Aydınlar, küresel terörle mücadele etmenin iki koldan yapılması gerektiği noktasında hemfikir: İlki askeri ve güvenlik alanındaki mücadele, diğeri ise fikri ve ideolojik mücadeledir. Aynı şekilde Humeynizm ve tehditleriyle mücadele de hem güvenlik ve askeri hem de idelojik yönden olmalıdır.

Bunlar, Humeynizm direnişinin, nüfuzunun ve tehditlerinin iki kanadıdır. Bu kanatlardan birini ihmal etmek uçma becerisini dolayısıyla da İran tehlikelerine karşı gerçek mücadele yeteneğini kaybetmek demektir.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya