Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Onlara nutuk atmadı ev verdi!

​Onlara nutuk atmadı ev verdi!

Pazar, 10 Kasım, 2019 - 10:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 

Lübnanlı MTV kanalı, salı günkü ana haberinin başında 2 dakikalık bir videonun çevirisini yayınladı. Videoda Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, son 2 yıl içerisinde hükümetinin neler başardığını anlatıyordu. Televizyon kanalının bu kaydı yayınlama amacı elbette bu harika bayanın başardıkları ile Lübnan hükümetinin yineleyip durduğu güzel ve süslü kelimeler ile dolu ancak gerçek bir başarıdan yoksun boş sözleri karşılaştırmaktı.

Sayın Ardern halkına, hükümetinin 2 yıl içerisinde 92 bin iş fırsatı sağladığını, silah taşınmasını yasaklayan yasalar çıkardığını, yoksullar için 2200 ev inşa ettiğini, plastik kullanımını yasakladığını, 140 milyon fidan diktiğini, 1600 polisi göreve aldığını, sıfır atık yasasını çıkardığını, devleti okullarda öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmakla yükümlü kıldığını ve hemşireler, öğretmenler ve polislerin maaşlarını yükselltiğini açıkladı.

Bu kısa video, dünyanın dört bir yanında rekor bir şekilde paylaşıldı. Ancak oldukça açık bir nedenle paylaşım ve izlenme oranı Lübnan’da zirveye ulaştı. O da birkaç gün önce Bakan Cibran Basil’in hükümetin başarılarına ilişkin yaptığı konuşmaydı. Basil’in saydığı başarılar arasında cep telefonlarının fiyatının düşmesi, denizde petrol aramaya başlaması ve yeni bir seçim yasasını kabul etmesi vardı.

O zaman sizlere Yeni Zelandalı bir adamın hikayesini anlatmıştım. Başkentin caddelerinden birinde arabası bozulan bu adam, arabasından inerek kendisine en yakın evin kapısını çalımış. Kapıyı hamile bir kadın açmış. Adam ona: “Yardım istemek için telefonunuzu kullanabilir miyim?” diye sorduğunda kadın ona: “Sorun nedir?” demiş. Adam ona bilmediği bir nedenden ötürü arabasının bozulduğunu açıklamış. Kadın montunu giyerek adama: “Arabalar konusunda biraz deneyimim var. İsterseniz önce ben bir göz atayım. Belki tamir edebilirim” demiş. Kadın arabayı tamir etmeyi denemiş ama başarılı olamamış. Bunun üzerine eve dönerek yardım istemiş. Adam kendisine minnetarlıkla teşekkür ederek şöyle demiş: “Bu iyiliğinizi hayatım boyunca unutmayacağım. Bana adınızı bağışlar mısınız?”.

Kadın gülmüş ve şu karşılığı vermiş: “Başbakanızı tanımadınız mı?”

Jacinda Ardern, Avustralyalı bir çılgının Christchurch bölgesindeki 2 camide gerçekleştiridiği katliamın ardından asil bir tutum benimsediğinde uluslararası bir kişiliğe dönüştü.

O gün bu çılgının fotoğraflarının gazete ve televizyonlarda yayınlanmasını yasakladı. Bunun gibi hasta kişilerin, kendilerinin ve mensubu oldukları faşist grupların reklamını yapmak ve ünlü olmak için bu tür büyük katliamlar gerçekleştirdiklerini ve devletin onları bundan mahrum bırakacağını belirtti.

Hemen ülkesindeki Müslümanları koruyan yasalar çıkarttı ve onlar için düzenlenen anma törenine başkanlık etti.

Bu harika kadın, başarının anlamı konusunda bize tarihi dersler verdi ve vermeye de devam ediyor.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya