Ödlekler uyumaz

Ödlekler uyumaz

Salı, 18 Şubat, 2020 - 14:30

Şimdi size anlatacağım bu garip ve acayip adamdan başka kendisinden daha memnun bir insan tanımadım. Bizzat onu, yoksa onun cesaretini kıskandığımdan ya da bu özelliğine hayran olduğumdan dolayı mı kendisinden bahsediyorum bilmiyorum. Bu cesaret bana bir yerde bir kadınla olduğum zamanki korkumu, ödlekliğimi ve benzersiz kafa karışıklığımı hatırlatıyor. Peki, bu ya bir kalabalık kadın grubu olsaydı? Kesinlikle topukları yağlardım!

Size anlatacağım bu adam için “Ne kadar elde edersen o kadar mutlu olursun” sözü geçerli. Adamımız 69 yaşındaki 39 eşli, 94 çocuklu, 33 torunlu olan Hindistanlı Chana.

Hakkında çıkan haberlere binaen tüm bu insanların hepsi, Myanmar ve Bangladeş’i birbirinden ayıran Mizoram eyaletindeki bir dağ köyünde dört katlı, 100 odalı bir evde yaşıyor.

Aynı yıl içerisinde 10 farklı kadınla evlenen Chana’nın eşleri kendisine özel yatak odası yakınındaki bir yatakhaneyi paylaşıyor. Eşleri ve tüm çocukları aynı binada farklı odalarda yaşıyor. Ancak tek bir mutfağı paylaşıyorlar.

Kadınlar yemek yapma görevini kendi aralarında paylaşırken kızları evin temizliğine, erkek çocuklar da tarım, hayvancılık gibi işlere bakıyor. 167 kişilik bu aile haliyle günde yaklaşık 91 kg pirinç ve 59 kg'dan fazla patates tüketiyor. Ellerindeki kaynakların yanı sıra takipçilerinin de katkılarıyla hayatlarını idame ettiriyorlar.

Bunun üzerine bir de kalkmış şunu diyor: Ailemi büyütmeye bugün de hazırım. Bir evlilik daha yapmak istiyorum.

Kendisinde üç yaş büyük ilk eşiyle 17 yaşındayken tanışan bu adam çok eşliliğin izin verildiği, Chana adlı yerel bir Hristiyan cemaatine liderlik ediyor. Bu cemaat, yakında Mesih’in geleceğine inanıyor. 

Gerçek şu ki bu adam yalnızca hayatını genişlik ve uzunluk içerisinde yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda üç boyutlu da bir hayat sürüyor.

Anlattığım bu çarpık model, bunu yaparken Hristiyanlığı çok eşliliğe izin verdiği gibi ancak akıl ve vicdan sahiplerinin gereken önemi verebileceği türden mantıklı ve adil şartlar koyan İslam muhaliflerinin bahanelerini de dolaylı yoldan çürütüyor.

Şundan başka bir şey bilmiyorum: Ödlekler uyumaz


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya