Korona ve hurafeci komplocular

Korona ve hurafeci komplocular

Pazartesi, 2 Mart, 2020 - 07:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Bir hayalperestin, yaratıcı hayal gücünün ulaşacağı sınırları tasavvur etmek kolay değildir. Anlaşılan o ki; günümüzün felaketi, korkunç koronavirüsüdür. Çin’de doğdu, Kore’de süt emdi, İran’da büyüdü, İtalya’da yürüdü ve dünyanın dört bir köşesine koşar adım ilerledi. Batı’da ABD’den, doğuda Japonya’ya, soğuk kuzeyden güneyin çöllerine kadar sirayet etti. Hızlı yayılan bu virüs hakkında, cahilce yargılar, bilimsel yaklaşımların önüne geçmiş durumda. Dünya Sağlık Örgütü bu işin uzmanı sayılır, dolayısıyla açıklamalarına kulak vermemiz beklenir. Ancak çoğu insanın, bilimsel verileri dinlemek yerine, meçhul ya da cahil kaynaklara itimat etmesinin nedeni nedir, bilmiyorsak bir bilene sormamız gerekmez mi?

WhatsApp, Twitter veya Facebook aracılığıyla, virüsün kaynağı, korunmanın ya da kurtulmanın yolları hakkında, birçok yazı, görüntü ve talimatlar paylaşılıyor. Salgının kendisi kadar hızla yayılan bu materyallerin asıl kaynakları bilinmiyor, kulaktan dolma şeylerin ciddiyeti gerçekten şüpheli. Ancak nasıl oluyorsa maalesef en aklı başında insanlar tarafından itibar görüyor. Koronavirüsten nasıl korunup kollanacağımızı öğütleyenlerden daha tuhaf bir kesim var; karanlık odalarda ‘komplo içen’ sözde eğitimli-okumuş kesim. Bu ‘komplocuların’ kapalı kapılar ardında dünyaya komplo kuranların planlarına nasıl ulaştıkları ise merak konusu olmaya devam ediyor.   

Bazıları ‘koronavirüsünün’, rakip Çin’i maddi ve manevi olarak diskalifiye etmek amacıyla ABD fabrikalarında üretildiğini söylüyor. Görmüyor musun diyorlar, ‘Çin ejderhasına’ neler olduğunu? Zararı şimdiden milyarlarca doları buldu, uzun süre kendini toparlayamayacak, Amerikalıların işi bu, bunu nasıl göremezsin? 

Bazıları da, çağlar boyunca tekrarlana gelen ‘komplo teorisine’ başvurmayı tercih ediyor. Efsanevi Rothschild ailesi, Avrupalı bu Yahudi ailesi, sınırsız zenginliklerini daha da arttırmak için bu virüsü dünyaya salmış olmalı. Böylece herkese kredi vererek servetlerine servet katacak ve dünyayı boyunduruk altında tutmaya devam edecekler. Bu örnekleri verenler, William Shakespeare’in Venedik Taciri oyununa ve kötü adam Shylock’a da atıfta bulunmayı ihmal etmezler. Evet, hayal edin, tüm bu yüzyıllardan sonra, Rothschildler hala masum insanlara karşı şeytani komplolar kurmayı sürdürmektedir. Bu arkadaşlara sormak gerek, eğer virüs salgının arkasında CIA veya Rothschild ailesi varsa, virüs niçin ABD’ye de bulaştı? Koronavirüs ABD’de de görüldü ve Başkan Trump ulusal bir mücadele başlattığını duyurdu.

Trump yönetimi bugün Avrupa'da virüsün merkez üssü olan İtalya'yı sabote mi etmek istiyor? Ya da Rothsclid ailesi, hayali bir karakter olan amcaoğulları Shylock’un intikamını almak için mi bu belayı İtalya’nın başına sardı?  Bu salgın zaten fiziksel bir felaket anlamına geliyor, bu yetmezmiş gibi ne gerek var akli felaketlere?


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya