Mallarınızın hepsi helal üstüne helaldir

Mallarınızın hepsi helal üstüne helaldir

Cumartesi, 25 Nisan, 2020 - 14:00

Hadis-i Şerif’te buyurulduğu gibi şeytanların bağlandığı mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Bu, tarih boyunca insanların da evlerine hapsolduğu ilk Ramazan ayı. Allahım bu salgını üzerimizden defet.

***

Bir varsayımda bulunalım: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kuzey Kore’den ülkede herhangi bir enfekte vaka bulunup bulunmadığına dair bir araştırma yapmak için bir komitenin ülkeye girişine izin talep etti. Kuzey Kore de iaşe ve konaklama masrafı olarak kişi başı 3 bin 180 euro ve kişi başı test maliyeti olarak da bin 210 euronun peşin ödenmesi karşılığında kabul edeceğini, komitenin hasta olduğunu tespit ettiği her bir şahsın da derhal idam edileceğini bildirdi diyelim. İstihbarat birimlerinin de değerlendirmede bulunmak için komite üyelerinin tamamını bir yalan makinesine bağlayacağını, bu detektöre girme maliyetinin adam başı 2 bin 70 euro olarak belirlendiğini söylese. Üyelerden herhangi bir istihbarat birimi ile ilgisi çıkan kişinin derhal idam edileceğini ifade edip “Tüm bunların ardından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne hoş geldiniz” dese.

WHO’nun Kuzey Kore’ye cevabı, “İşbirliğiniz için teşekkür ederiz. Ülkenizde koronavirüs vakası bulunmadığına ikna olduk” olur.

Evet, kaçmak erkekliğin yarısıdır. Korku selamette tutar.

 ***

Bu habere kim inanır? Lübnanlı politikacılara- özür dilerim bazı politikacılara- neden yoksullar için bağışta bulunmadıkları soruldu. Onlar da bu soruya, fakirlere haram lokma yedirmek istemediklerini söyleyerek cevap verdiler.

Aynı soru yerleştikleri ülkelerin vatandaşlığını alan sürgündeki ‘milyarder’ Filistinli kardeşlerimize yöneltildi, “Batı Şeria ve Gazze’deki yoksul Filistin vatandaşları için neden herhangi bir yardım ve bağışta bulunmuyorsunuz? Sizin paranız helal üstüne helaldir. Allah en iyisini bilir.”

***

Suudi Arabistan’ın Uneyze kentinde halk sanatları hayranı davul çalan bir grup genç, Kültür ve Sanat Derneği’ne ‘Uneyze Havacılık Grubu’ adıyla kayıt olmak için başvuruda bulundu.  Dernek ismin patenti için yapılan başvuruyu Sivil Havacılık Otoritesi’ne sevk etti.

Otoriteden ret cevabı geldi. Gençler çağrılarak onlardan gelecekte Riyad’daki Amatör Havacılık Kulübü dışında uçmama konusunda söz vermeleri talep edildi.

Yeri gelmişken çocukken bize sordukları bir bilmece vardı: Demirciden bir parça, kasaptan bir parça, marangozdan bir parça, uçtu uçtu anlasana hey Aptal. Nedir bu? *

***

Çinli filozof Konfüçyüs, “Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim” sözünde haklıydı.

Beni görseydi bu sözlerinden utanırdı. Erdem dışında hepsi bende var.

*Davul


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya