Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kadının fendi

Kadının fendi

Salı, 12 Mayıs, 2020 - 14:45

Mısır'ın başkenti Kahire'de yabancı bir ülkenin büyükelçisini korumak için atanan üç güvenlik personeli, büyükelçinin lüks Maadi mahallesinde yer alan evinden değerli eşyalarını ve parasını çaldılar. Neyse ki polis, onları tutuklamayı ve çalınan eşyaları kurtarmayı başardı.

Bir güvenlik kaynağının aktardığına göre büyükelçilikteki idari yetkili ve bir tercüman polise verdikleri raporda, büyükelçinin ülkeyi terk etmeye hazırlandığı sırada değerli eşyalarının çalındığını fark ettiğini bildirdiler. Polis, bu hırsızların büyükelçinin evine giriş kat penceresinden girmeyi başardıklarını söyledi ve bölgede kuyumcu dükkanı olan müşterilerini çalınan eşyalar hakkında bilgilendirdiklerini belirtti.

Güvenlik görevlisi olup bir hırsıza dönüşen erkekleri geride bırakan ve kızını geri almayı başaran İngiliz bir kadın var. Hikâye, bu kadının İngiltere'de Ebu el-Ala lakaplı bir Mısırlı ile evlenmesine dek uzanıyor. Taraflar arasında bir anlaşmazlık yaşanıyor ve bu boşanmayla sonuçlanıyor. Adam kızı kaçırıyor ve bir şekilde onu Mısır'a götürüyor.

Anne bütün cesaretiyle Londra'daki Heathrow Havaalanı'ndan uçağa biniyor ve Kahire Havaalanı’nda indikten sonra planını yapmaya başlıyor. 29 yaşındaki Alex Ebu Ala, İskenderiye Valiliği yakınlarındaki Kafr ed-Davvar’a seyahat etmeye karar veriyor. İngiltere merkezli The Sun gazetesinin haberine göre baba, annenin haberi olmaksızın kızı alıp buraya getirmişti.

Alex, İngiliz bir Müslüman yazarın da yardımıyla gerekli araştırmaları yapıyor. Aynı zamanda bu kadın suçlarla ilgili bilgi toplama yeteneği ile tanınıyor ve hatta kendisine ‘James Bond’ deniyor. Her iki kadın Kafr ed-Davvar’da babası ve onun ailesiyle yaşayan kızı bir süre izliyorlar. Ardından anne kızı kaçırıyor ve ona gizlenmesini sağlayacak şekilde peçe takıyor. Sonra Kahire Havalimanı'ndaki bir çalışana rüşvet verdikten sonra ülke dışına kaçıyorlar.

Bu hırsızlık hikayesine burada son verip şunu diyorum: Her güçlünün üstünde ondan daha güçlü biri ve her zeki olanın üstünde ondan daha zeki biri olduğu gibi her hırsızın üstünde de ondan ‘hırsızlıkta daha usta’ olan biri vardır. Alex hanıma ve tabi ki meslektaşı James Bond’a saygılarımı sunuyorum.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya