Trump ve Obama: Kiminle birlikteyiz?

Trump ve Obama: Kiminle birlikteyiz?

Çarşamba, 20 Mayıs, 2020 - 14:30
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

ABD’de önümüzdeki kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimleri için geri sayım başladı. Ancak seçim bu kez daha erken, farklı ve oldukça belirleyici bir tartışma ile gündeme geldi. Bazı kendini bilmiş kimseler, ABD’nin kurumlar tarafından yönetilen bir devlet olduğunu ve başkanın rolünün ise kırılgan olduğunu sürekli bir şekilde tekrarlıyorlar. Bu sözün doğru ve yanlış tarafları var. Nitekim ABD başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray'a gelmesi, ülkesinin dış politikalarında tam anlamıyla bir devrime neden oldu. Köktenci İran rejimini yaptırımlardan kurtarmak ve bölgede kendisine ‘kutsanmış’ bir rol vermek bunun örneklerinden biridir.

Obama’nın ardından Trump geldi ve İran’la oturulan masayı devirdi, İran rejimi ile imzalanan anlaşmayı bozdu ve bu yıkıcı terörist rejime karşı olan geleneksel görüşe yeniden döndü. Dolayısıyla burada başkanların değişmesiyle birlikte iki ayrı dönemde birbiriyle çelişen politikaların benimsendiğine tanık oluyoruz.

Obama, Trump'ı ve yönetimini hedef almak için hitap kabiliyetini kullanmaya başladı. Durumun kritik bir aşamaya gelmesiyle birlikte Trump da Obama'ya ateş püskürdü. Bütün bunlar, Obama’nın ‘Adalet Bakanlığı'nın Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki davayı düşüreceği’ yönündeki endişesini dile getirmesinin ardından yaşandı. Obama ayrıca ülkede kanunun üstünlüğünün tehlikede olduğu değerlendirmesinde bulundu. Medyada yer alan haberlerde, dışarıya sızan bazı telefon görüşmelerinden ve Obama'nın Trump yönetimini düşürmek niyetinde olduğundan bahsediliyor.

Trump gerçek rakibinin kim olduğunu biliyor. Bu seferki rakibi ‘Uykulu Joe’ değil, Obama. Bu sebeple en çok sevdiği platformlardan biri olan Twitter hesabı üzerinden şunları söyledi:

“Obama yönetimi, ABD tarihindeki en yozlaşmış ve beceriksiz yönetimlerinden birine dönüşmüştü. Şu an burada olmamın sebebinin Obama ve Uykulu Joe olduğunu hatırlayın.”

CNN’in aktardığına göre Trump, Beyaz Saray’ın önünde yaptığı konuşmada kendisine Obama’nın son sözleriyle ilgili yöneltilen soruya şu cevabı verdi:

 “Dinleyin. O beceriksiz bir başkandı. Söyleyebileceğim tek şey bu. O kelimenin tam anlamıyla beceriksizdi.”

ABD’deki siyasi çatışmalar oldukça çetin ve belirleyici oluyor. Bizim medyamız gerçek çıkarlarımızın ne olduğunu göz önünde bulundurmak zorundadır. Bununla Obama'yı dış politikada görmek istemeyen Arapların çıkarlarını kastediyorum. Ya da diğer bir değişle: Bu seçimde kiminle birlikteyiz?


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya