Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin ve işçiler için sevindirici olmayan bir haber!

Filistin ve işçiler için sevindirici olmayan bir haber!

Salı, 23 Haziran, 2020 - 10:15

Filistin yönetimi, kendisine dayandığı İsrail vergi paralarını reddetmesi sebebiyle çalışanların maaşlarını ödeyememesinin ardından resmi olarak ayda 100 milyon dolarlık bir kredi verilmesi talebinde bulundu. Her ne kadar yönetim tarafından biliniyor olsa da kimi zaman göz ardı edilen bir gelir kaynağı daha var.

Bu gelir, yönetimin aylık olarak talep ettiği kredi miktarında da fazla olan ve işgal altındaki topraklarda çalışmak için Batı Şeria ve Gazze'ye gelen işçilerdir. Örnek vermek gerekirse, 2012 yılında -Arap Baharı ortasında- çalışma izni verilenlerin sayısı 31 bin 439’a ulaştı. Bu izinler her yıl daha da arttı ve 2017 yılı itibariyle 75 bine yükseldi.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun raporuna göre işgal edilen topraklardaki Filistinli işçilerin sayısı 2017 yılının ikinci çeyreğinde 128 bin 400’e ulaştı. Bunun yanı sıra sayısı 50 bini bulan ve çalışma izni olmayan işçiler de var. Öte taraftan Filistinlilerin ticari izinleri ve iş doğrultusunda özel ihtiyaçları var. İsrail'de çalışma izni olan Filistinli işçilerin kişi başına günlük ortalama ücreti 70 dolar, günlük çalışma izni olmayan işçilerin ücreti ise 40 dolardır. Yapılan son sayıma göre istihdam edilen Filistinli işçilerin toplam sayısı 230 bindir. 230 bini bulan işçi sayısını günlük ortalama 55 dolar ücretle çarparsanız yıllık toplam rakamın kaç olduğunu bulabilirsiniz. Batı Şeria ve Gazze'deki 230 bin aile bu gelirle yaşıyor.

İsrail'de Doğu Avrupa veya Afrika'dan ziyade Filistinli işçiler daha çok tercih ediliyor. Bir İsrail yetkilisi bunun sebebinin, Filistinli işçilerin İsrail'de resmi dil olan İbraniceye hâkim olmaları olduğunu söylüyor. Ayrıca Filistinli işçiler günün sonunda Batı Şeria veya Gazze'deki evlerine geri dönebiliyorlar. Nitekim bu da İsrail üzerindeki barınma ve güvenlik yükünü hafifletiyor.

Burada sadece bilgi amaçlı bir şeye işaret etmek istiyorum. Bir Filistinli işçinin ücreti, özellikle de para birimlerinin çökmesinin ardından Suriyeli veya Lübnanlı işçinin gelirinin neredeyse -abartısız- 8 katına eşittir.

Yazımıza perşembe günü devam edeceğiz.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya