Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Huzurunda şapka çıkarıyorum

Huzurunda şapka çıkarıyorum

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 10:15

Kayıtsızlık, gaflet ve enayi yerine koymak, yalnızca üçüncü dünya ülkelerinde vâr olan bir şey değil; birinci dünya ülkelerinde de bu tarz olaylar yaşanıyor. Şimdi size, okuduğum bir hadiseden bahsedeceğim. Hikayenin kimseye zarar vermeden çıkar sağlayan, işini tereyağından kıl çeker gibi halledip topukları yağlayan kahramanı, umarım benim gibi sizi de şaşırtır.

Bristol Hayvanat Bahçesi’nin dış tarafında, 150 araç, 8 otobüs kapasiteli bir park yeri bulunuyor. Hayvanat bahçesi sıklıkla ziyaret edildiği için, park yeri de daima full oluyor. Bu park yerleri, 25 yıl boyunca, araba başına 1,40 sterlin, otobüs başına ise 7 sterlin ücret alan latif bir adam tarafından yönetiliyordu. Bu beyefendi, burada herhangi bir hırsızlık veyahut ihlal yapılmasını da engelliyordu. Araba sahipleri de böyle bir hizmet için bu kişiye çoğunlukla bahşiş verirdi.

Hiçbir zayiat kaydedilmeden sürdürülen aralıksız 25 yılın ardından, parkın bekçisi artık işe gelmemeye başladı. Ben de otoparkı yönetecek başka bir çalışan gönderilmesini istemek üzere belediyedeki hayvanat bahçesi idaresi ile temasa geçtim.

Belediye ise, araştırmanın ardından, otoparkın hayvanat bahçesinin sorumluluğunda olduğunu; dolayısıyla bu meseleyi soruşturması gerekenin hayvanat bahçesi olduğu cevabını verdi.

Ancak otoparkı yöneten kişi, belediye çalışanıydı! Belediye ise ‘hayvanat bahçesi otoparkı bekçisi’ sıfatlı bir çalışanının kayıtlarda bulunamadığını tekrarladı!

Hikayenin her gün otoparka gelerek burada çeyrek asır boyunca kendine has bir ödeme yöntemi sürdüren kahramanı ise görünüşe göre şu anda İspanya, Güney Fransa ya da İtalya kıyılarından birindeki villasında oturuyor. 25 yıl boyu ziyaretçilerden günde aldığı ortalama 560 sterlin; haftanın 7 günü ücret aldığını varsayarsak, bu latif adamın şuana kadar en az 7 milyon sterlin kazanmış olduğu çıkıyor ortaya.

Tuhaf olan ise kimsenin bu adamın gerçek ismini bilmiyor oluşu. Bir gazete tarafından yapılan ankette, ankete katılan ve buraya önceden park etmiş olan tüm araç ve otobüs sahipleri, bu kişinin muamelesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Keza hayvanat bahçesi idaresi de ona iyi davranıyordu. 5 sene önce, 20 yılını doldurmuş olan bu adamı onurlandıracak bir parti verilmiş, aynı zamanda kendisine bir teşekkür belgesi ve maddi mükafat takdim edilmişti.

Bu adamı nasıl niteleyeceğimi bilemiyorum. Profesyonel bir hırsız mı yoksa Arsen Lüpen’in öğrencilerinden biri mi? Kesin bir şey varsa, o da bu adamın huzurunda şapka çıkarıyor olduğumdur.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya