Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Agnès Callamard ve onun uluslararası hukuku!

Agnès Callamard ve onun uluslararası hukuku!

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 07:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Solcu anarşistlerden olan Batı dünyasından bir grup aktivistin omurgasını oluşturduğu küresel bir eğilim var olduğunu, bunun bölgemizdeki geri kalmışlığın ve kaosun sebebi olduğunu söylediğimizde sadece gerçekleri dile getiriyoruz.

İşte size yeni bir delil:

İran Devrim Rehberi’ne bağlılığı açık olan Hadi el-Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu, yaptığı son basın açıklamasında şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler (BM) koridorlarında ABD İnsan Hakları Konseyi'nin Şehit Kasım Süleymani’nin suikastında insansız hava araçlarını kullanmakla suçlanmasına ilişkin olup bitenleri takip ediyoruz. Bu, olumlu bir gelişme.”

Irak’ta kendisine bağlı terörist milislerin bulunduğu bu aşırılık yanlısı grubun açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı:

“Irak hükümeti derhal Birleşmiş Milletler'e kanıtlarla desteklenen resmi bir şikâyette bulunmalıdır. Bu şikâyet kapsamında Şehit Ebu Mehdi el-Muhendis’i ve diğer bazı Iraklı kişileri insansız hava araçlarıyla öldüren ve Irak ulusal egemenliğini ihlal eden ABD’yi kınamalıdır.”

Bazı listelerde terörist olarak sınıflandırılan Hadi el-Amiri grubunun yaptığı açıklamada, Fransız solcu araştırmacı Agnès Callamard’ın ABD’nin Kasım Süleymani’yi ve Irak Hizbullahı’nın liderlerinden olan terörist Ebu Mehdi el-Mühendis’in de aralarında bulunduğu arkadaşlarını hedef almasının gayri meşru olduğu yönündeki raporuna atıfta bulunuluyor.

Ortadoğu'da kötülük, suç ve terörizmin beyni olan Kasım Süleymani'yi tanımayan kimse yok. ABD onu ve çetelerini yüzlerce ölüm ve yaralanmadan sorumlu tutuyor. ABD’deki bir federal mahkeme son günlerde Huber Kuleleri saldırısının kurbanları için İran'a para cezası verdi. Süleymani sabotaj eylemleri gerçekleştiriyordu ve son nefesine kadar da daha fazlasını planlıyordu.

Ebu Mehdi el-Muhendis’in Irak'taki öğrencileri, solcularda olan ‘hasta’ uluslararası koalisyonun aktörü, İhvan ve Humeyist ağların da etkin katkısı ile birlikte Süleymani’nin ve arkadaşlarının yapmış oldukları eylemleri meşrulaştırmaya çalışıyor. Callamard geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin aralarında Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve talebesi Ebu Mehdi el-Muhendis’in de yer aldığı 9 kişinin ölümüne sebep olan saldırısının uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve Washington’un saldırıyı haklı çıkarmak için yeterli delil sunamadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Callamard tarafından yayınlanan raporu ‘sahte’ olarak nitelendirdi ve niyetin ABD’yi korumak olduğunu vurguladı.

Batı solunun ahmaklarına hayranlık duyan, kaos ve karmaşa aşıkları, Müslüman ve Araplardan karanlık ve ölüm muhafızları arasındaki yardımlaşma ve hizmet konusunda varılan uzaklık ve kötülük konusunda pratik bir kanıt ve açık bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Kasım Süleymani ve el-Muhendis’i savunan Fransız solcu bir kadın Callamard’ın çektiği fotoğraf.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya