Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE-İsrail Anlaşması: Yanılsama engelinin aşılması

BAE-İsrail Anlaşması: Yanılsama engelinin aşılması

Cuma, 14 Ağustos, 2020 - 09:45
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Doğrudan söylemek gerekirse Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail ile arasındaki ‘tarihi’ anlaşmayı açıklanmasının ardından Ortadoğu'da büyük bir siyasi, psikolojik ve güvenlik ‘atılımı’ gerçekleştirildi.

Bu anlaşma, Filistinlilerin kendi devletini kurma haklarını ihmal etmemenin yanı sıra tüm Müslümanlar için mukaddes kabul edilen şeyleri de koruyor. Aynı zamanda iki devletli çözüm için gerçekçi bir fırsat sağlıyor. BAE sloganlarla değil, bilfiil yapmış olduğu eylemlerle Batı Şeria'daki Filistin topraklarının ilhak edilmesinin önüne geçerek Filistin davasında somut kazançlar elde etti. Bu, BAE, ABD ve İsrail’in ortak üçlü açıklamasında açıkça ifade edildi.

Türkiye, Katar ve İran başta olmak üzere tüm kelime tüccarları ve el-Kaide, DEAŞ, Husi ve Hizbullah gibi kaotik örgütler şüphesiz BAE’nin aleyhinde sözler sarf edecekler. Daha önce Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat da ülkesini kasvetli bir kaderden kurtardığı zaman böyle bir saldırıya uğramıştı. O gerçekten bir savaş ve barış kahramanıydı. Nitekim Mısır hala onun İsrail'le yaptığı barışın nimetlerinden istifade etmektedir. 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, gerçekçi ve sorumlu Arap lideri olduğu için Başkan Trump'ın gözetiminde atılan BAE ile İsrail arasındaki bu adımı öven bir açıklama yaptı. İhvanı Müslimin, İran ve Türkiye’nin oklarını BAE’ye çevirmiş olmaları oldukça garip. Çünkü Türkiye ile İsrail arasındaki ticari, askeri ve turizm ilişkileri tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca Katar merkezli el-Cezire kanalı ile Tel Aviv bal ve kaymak gibidir.

BAE-İsrail anlaşması -beğenilsin ya da beğenilmesin- Arapların ve Filistin’in pahasına olmayacak, bilakis daha ziyade onların çıkarına olacaktır. İsrail -istesek de istemeksek de- bölge ülkelerinden biridir. İran ve Türkiye'nin Araplara verdiği zararlar konusunda Türkiye'nin Libya'da ve İran'ın Irak, Lübnan ve Yemen'de yaptıklarını hatırlamak yeterlidir.

ABD ve İsrail ortak açıklamasına göre bu ‘tarihi diplomatik başarı’ bölgede barışı güçlendirecek ve iki devletli çözümü hayalde değil bizatihi gerçekliğin kendisinde muhafaza edecek.

İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki müzakereler, diyaloglar ve anlaşmalar konusunda yeni bir şeyle karşı karşıya değiliz. Zira daha önce de benzeri aşamalara tanık olduk. Camp David, Madrid, Oslo bunlardan bazılarıdır.

Son olarak BAE aleyhinde düzenlenecek olan müzayedelerin hedefinin, İsrail ile yapılacak herhangi bir anlaşmayı veya müzakereyi ‘tekeline almak’ amacını taşıdığını söyleyelim.

Tarihi lider Enver Sedat’a Allah’tan rahmet diliyorum…


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya