Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yasin Aktay ve Mısır’a karşı soğuk övgüleri

Yasin Aktay ve Mısır’a karşı soğuk övgüleri

Cuma, 18 Eylül, 2020 - 14:00
Mişari Zeydi
Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Yasin Aktay beklenmedik bir şekilde farklı bir tutum sergileyerek Mısır’a övgüler yağdırdı. Aktay’ın Mısır ordusuna övgüde bulunduğu açıklamaları Anadolu Ajansı (AA) tarafından yayınlandı. Aktay, Mısır ordusunun büyük bir ordu olduğunu, Türkiye’nin buna saygı duyduğunu ve Mısır’ı Türkiye’ye karşı kışkırtmak isteyen tarafların olduğunu ancak Mısır’ın bunlara kulak asmayacağını söyledi!

Bu ifadeler, Yasin Aktay’ın kendi Twitter hesabından sevinçle paylaştığı Katar merkezli Araby21 sitesine verdiği röportajda yer alıyordu.

İnsanları Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) karşı kışkırtmayı kendine meslek edinmiş olan Aktay, bizden bu ‘nazik’ yorumlara inanıp kendi başkanı Erdoğan’ın yönlendirmesi ile Mısır’a ve bize karşı hakaretler eden ve bize karşı en önde gelen komploculardan biri olduğunu akıllarımızdan silmemizi istiyor.

Kendisi, Seyyid Kutub’un büyüklüğünü anlatmak üzere Mısır medyasının başıboş borazanlarından Türkiye’de yaşayan Mısır düşmanı biri tarafından konuk olarak alınmıştı. Komik olan şey “Nasırcılık” ideolojisini benimsemiş bu sunucunun

Abdünnasır’ın baş düşmanı olan Seyyid Kutup hakkında dizilen şiirsel övgülere başını sallamasıydı.

Söz gelimi Yasin Aktay, Seyyid Kutub hakkındaki kitabıyla gurur duyuyor. Hatta öyle ki kitabının kapağının fotoğrafı Twitter hesabının Bio’sunda yer alıyor. Ancak aynı hesabından Abdulfettah es-Sisi başkanlığındaki Mısır ve ordusuna övgüde bulunan bir paylaşımda da bulunuyor. Bundan daha saçma bir şey olabilir mi?!

Yasin Aktay’ın kitabı “Seyyid Kutub... Hayranlarının mübalağası ile eleştirmenlerinin haksızlığı arasında” başlığını taşıyor. Aktay kitabında Kutub’un fikirlerini hoş karşılayıp bunları istifade edilmesi gereken küresel bir miras olarak gördüğünü dile getirmişti. Aktay, 2016 yılının Ekim ayında Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından organize edilen “Şehadetinin[1]  50. Yılında Seyyid Kutub Uluslararası Sempozyumu”ndaki konuşması sırasında “Kutub böyle değil… İyi anlaşılması için şunun yapılması gerekiyor… Kutub’un hatıraları şudur” diyerek sempozyumda sürekli Seyyid Kutub’un fikirlerini savunmuştu.

Her halükârda bütün bunlar, başta Aktay olmak üzere Erdoğan’ın grubu hakkında bilinen şeyler. Aktay’ın siyasi bir manevra yapma ve medyayı aldatma hakkı var. Siyaset tüm bu esnekliklere ve sıçramalara tahammül ediyor. Erdoğan’ın bunu, vakit kazanmak, Mısır’ı özellikle de güvenlik, siyaset ve askeri faturaların kabarmasından ötürü Libya sahasında etkisiz hale getirmek ve Doğu Akdeniz’de Avrupa’nın kendisine karşı cephe alması sebebiyle yaptığı söyleniyor.

Ancak önemli olan şey tatlı sözler değil eylemlerdir. Bu mesele Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri tarafından Erdoğan’ın danışmanı Seyyid Kutub aşığının sözlerine yaptığı bir yorumda açıklığa kavuşturulmuştu. Feraset sahibi devletler, daha büyük çıkarlar için düşmanca davranışları ve kötülükleri görmezden gelebilir, ancak asla unutmaz. Zira unutmak bölgemizin belasıdır.


DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya